Ana sayfa » Yangından Korunma Haftası Ne Zaman?
BELİRLİ GÜN ve HAFTALAR

Yangından Korunma Haftası Ne Zaman?

Yangının bu zararlarından korunmak ve ortaya çıkmasını önlemek için 25 Eylül’ü takip eden hafta Yangından Korunma Haftası olarak ilan edilmiştir.Yangından Korunma Haftası 25 Eylül’de başlar. Bunun başlıca nedeni belediyelerin ilk defa 25 Eylül 1923’te, yangından kaynaklı hasarları ve söndürme işlemlerini üstlendiği gün olduğu içindir.

Ülkemizde her 25 Eylül’ü izleyen hafta Yangın Haftası olarak değerlendirilir. Hafta süresince çeşitli yayın organları ile halka, okullarda öğrencilere yangının zararları anlatılır. Korunma yolları ve alınması gereken önlemler belirtilir.

Ülkemizde itfaiye örgütü kurulmadan önce Davud isimli biri Fransa’da gördüğü Didon denilen yangın tulumbasından esinlenerek, ilk yangın söndürme aracını yaptı. Tulumbayı taşıyan, yangını söndüren kişilere Tulumbacı denirdi. Her mahallenin tulumbacıları ayrı idi. Kentin bir yerinde yangın çıkınca, tulumbacılar, tulumbalarını sırtlarına alır, bağıra bağıra koşarak yangın yerine giderlerdi.

2018 Yangından Korunma Haftası Ne Zaman? Hangi Gün?
2018 yılında İtfaiyecilik Haftası: 25 Eylül – 1 Ekim

Bazı durumlarda ateşten kaynaklanan yangın, ormanların yok olmasına ve hayvanların zarar görmesine sebep olmuştur. Yangının bu zararlarından korunmak ve ortaya çıkmasını önlemek için 25 Eylül’ü takip eden hafta Yangından Korunma Haftası olarak ilan edilmiştir.Yangından Korunma Haftası 25 Eylül’de başlar. Bunun başlıca nedeni belediyelerin ilk defa 25 Eylül 1923’te, yangından kaynaklı hasarları ve söndürme işlemlerini üstlendiği gün olduğu içindir.

Yangından Korunma Haftası’nda belediyelerdeki kurslarda ve okullarda yangının nasıl söndürülmesi gerektiği ile ilgili bilgiler verilir. Okula gelen eğitmenler tatbikat yaparak öğrencilerin gerçeğe yakın bir deneyim yaşamalarını sağlar. Tatbikat sırasında Yangından Korunma Haftası ile ilgili yazılar okunur. Bu yazılarda öğrencilerin nasıl davranmaları gerektiği anlatılır. Daha sonra yapılan törende Yangından Korunma Haftası ile ilgili şiirler yazan öğrenciler eserlerini seslendirirler. Tören bittikten sonra Yangından Korunma Haftası ile ilgili güzel sözler yazan afişler okulun belli noktalarına asılır.

Ülkemizde ilk yangın söndürme örgütü 1914 yılında kuruldu. Yangın söndürme örgütüne İtfaiye, yangını söndüren görevlilere de İtfaiyeci denir.

Eskiden kentin yüksek bir binasının tepesinde ya da yangın gözlemek için özel olarak yapılmış bir kulede gözcü bulunurdu. Herhangi bir yerde çıkan yangını gözcüler, tulumbacılara bildirir, tulumbacılar da tulumbayı sırtlar, sokaklarda bağıra bağıra yangın yerine gelirler ve yangını söndürürlerdi.

Yangın söndürme görevi 25 Eylül 1923 tarihinde belediye hizmeti olarak kabul edildi. Bugün belediyelerde ve büyük endüstri kuruluşlarında itfaiye örgütü vardır.

Yangının Başlıca Nedenleri
Yanan soba kapağının açık bırakılması,
Sigaranın söndürülmeden atılması,
Gaz lambası veya mumun yanık bırakılması,
Çıplak elektrik tellerinin birbirine değmesi,
Orman ve korularda yakılan ateşin iyice söndürülmeden bırakılması,
Kibrit ve ateşle oynanması,
Yanıcı, patlayıcı maddelerin bulundukları yerde sigara içilmesi,
Yanan kibritin yere atılması… gibi nedenlerdir.

Yazar Hakkında

ÖĞRETMEN

22 yıllık öğretmenlik deneyimi bulunan Masal GAZİOĞLU'nun son projesi http://www.ogretmenogrenci.com/ sitesidir. Sitede de baş yazar olarak görev yapmaktadır.

Yorum Ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın