Ana sayfa » UNESCO’nun Kuruluş Günü Ne Zaman?
BELİRLİ GÜN ve HAFTALAR

UNESCO’nun Kuruluş Günü Ne Zaman?

UNESCO, 4 Kasım 1946'da BM'nin özel bir ajansı olarak kuruldu. İlk Genel Konferansı 19 Kasım 1946'da Paris'te düzenlendi.

UNESCO, 4 Kasım 1946’da BM’nin özel bir ajansı olarak kuruldu. İlk Genel Konferansı 19 Kasım 1946’da Paris’te düzenlendi. Dünya genelinde UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kayıtlı 1073 kültürel ve doğal varlık bulunmakta olup bunların 832 tanesi kültürel, 206 tanesi doğal, 35 tanesi ise karma (kültürel/doğal) varlıktır. Her yıl 16 Kasım günü UNESCO’nun kuruluş günü olarak kutlanmaktadır.

UNESCO nedir?

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Hukukun üstünlüğü ve adalet için evrensel adama daha fazla saygılı olmak amacıyla eğitim, bilim ve kültür yoluyla uluslar arası işbirliğini teşvik ederek barış ve güvenliğe katkıda bulunmak üzere 1946 yılında kuruldu. Birleşmiş Milletler Tüzüğü ile ırk, cinsiyet, dil ya da din ayrımı olmaksızın, dünya halkları için onaylanan insan hakları ve temel özgürlükler esasdır.

UNESCO’nun öncüsü, 1922’de Milletler Cemiyeti altında Cenevre’de kurulmuş olan “ICIC” Uluslararası Entelektüel İşbirliği Komitesi’dir. Inazo Nitobe, ICIC’in kurucu müdürü oldu.

1926’da, Entegre İşbirliği Uluslararası Enstitüsü (IIIC), Fransız hükümetinden ICIC tarafından yapılan plan ve politikaları uygulamak için mali yardım ile Paris’te kuruldu. IIIC, üniversiteler, kütüphaneler, fikri mülkiyet, sanat, bilgi ve medya gibi çeşitli alanlarda faaliyet gösteren aktif bir kurumdu. Ancak, bu faaliyetler İkinci Dünya Savaşı’nın patlak vermesi nedeniyle askıya alındı.

İkinci Dünya Savaşı’ndan hemen sonra, Kasım 1945’te, bir eğitim ve kültür örgütü kurulması konulu Birleşmiş Milletler Konferansı, 44 ülkeden temsilcilerle Londra’da toplandı. Fransa ve Birleşik Krallık tarafından başlatılan delegeler, gerçek bir barış kültürü oluşturacak bir örgüt oluşturmaya karar verdiler. Konferansın sonunda Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü kuruldu ve 16 Kasım 1945’te imzalanan UNESCO Anayasası 4 Kasım 1946’da yürürlüğe girdi.

Sekretarya, Genel Müdür ve atanan personelden oluşur. Profesyonel ve Genel Hizmet kategorilerine ayrılan yaklaşık 170 ülkeden yaklaşık 2.300 memur bulunmaktadır. Yakın zamandaki ademi merkeziyet politikasında, şu anda 680’den fazla personel UNESCO’nun dünya çapında 58 saha ofisinde çalışmaktadır.

Genel Direktör, Program ve Bütçeyi hazırlar ve Sekretarya, bu programların ilgili 5 sektörde uygulanmasından sorumludur: Eğitim, Doğa Bilimleri, İnsan ve Sosyal Bilimler, Kültür ve BİT.

UNESCO tarafından Dünya Miras listesine alınmış ülkemizdeki yerler;

 1. İstanbul,
 2. Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası (Sivas),
 3. Hattuşa (Boğazköy) – Hitit Başkenti (Çorum),
 4. Nemrut Dağı (Adıyaman – Kahta),
 5. Xanthos-Letoon (Antalya – Muğla),
 6. Safranbolu Şehri (Karabük),
 7. Troya Antik Kenti (Çanakkale),
 8. Edirne Selimiye Camii ve Külliyesi (Edirne),
 9. Çatalhöyük Neolitik Kenti (Konya),
 10. Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı (İzmir),
 11. Bursa ve Cumalıkızık: Osmanlı İmparatorluğunun Doğuşu (Bursa),
 12. Diyarbakır Kalesi ve Hevsel Bahçeleri,
 13. Efes (İzmir), Ani Arkeolojik Alanı (Kars),
 14. Göreme Milli Parkı ve Kapadokya (Nevşehir)
 15. Pamukkale-Hierapolis (Denizli)

UNESCO’nun Kuruluş Günü Şiir

Unesco

Birleşmiş Milletlerim, onurdur her millete,
UNESCO kurumuyla yüzden fazla devlete…

Bilim kültür üstüne eğitimde eklenir,
Barışın güvenliği özgürlükle yücelir…

UNESCO hukuk için güven sana da lazım,
İnancım dışlanmadan kalıcıdır varlığım…

Mehmet Tevfik Temiztürk

Yazar Hakkında

ÖĞRETMEN

22 yıllık öğretmenlik deneyimi bulunan Masal GAZİOĞLU'nun son projesi http://www.ogretmenogrenci.com/ sitesidir. Sitede de baş yazar olarak görev yapmaktadır.

Yorum Ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın