Ana sayfa » Sınava öncesi ve sonrasında nasıl yemek tercih edilmeli?
REHBERLİK

Sınava öncesi ve sonrasında nasıl yemek tercih edilmeli?

Sınav öncesinde dengeli ve sağlıklı beslenme, öğrencilerin motivasyonlarında ve başarısında önemli rol oynuyor.

Sınav günlerinin öncesinde dengeli ve sağlıklı beslenme, öğrencilerin motivasyonlarında ve başarısında önemli rol oynuyor. Zihni açan herhangi mucize bir besin bulunmuyor; ancak doğru besin seçimiyle, başarıyı artırmak mümkün olabiliyor. Buna ek olarak sınavdan öncesi, stresi ve motivasyonu olumsuz etkileyebilecek gıdalara özellikle dikkat etmek gerekiyor.

Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş, üniversite sınavı öncesi sağlıklı beslenme önerilerinde bulundu. Dr. Ümit Aktaş, “Sınava girmeden önce yapılan kahvaltı başarıyı belirler. Çocuklar yediklerine göre ya imtihanın daha başında kafası bulanır öğrendiklerini unutur ya da tüm sınav boyunca zihni açık, performansı tam olur.

Öğrenciler ekmeksiz kahvaltı yapsınlar

Sınav öncesi kahvaltıda öğrencilerin yemelerine dair önerilerde bulunan Dr. Ümit Aktaş; “halis tereyağına kırılmış sahanda iki yumurta ya da tereyağlı güzel bir omlet, geleneksel yöntemle hazırlanmış beyaz peynir yenmesi önemli. Kavurma ve ev usulü sucuk da olabilir. Üstüne sızma zeytinyağı gezdirilmiş mevsimine göre hazırlanmış bir söğüş salata da iyi bir alternatif. Siyah ya da yeşil zeytin zihin için çok önemli. Ama ekmek yok, poğaça börek yok, reçel, bal yok! Bunları yiyip de imtihana gittiğinizde zihni açık, konsantrasyonunuz mükemmel olacaktır. Çünkü yağların ve proteinlerin glisemik indeksi sıfırdır ve kan şekeri dalgalanmaları yapmaz. Üstelik kaliteli protein, sağlıklı yağlar, B 12 ve D vitamini gibi önemli vitaminler ve mineraller açısından dört dörtlük bir kahvaltı yapılmış olunur. Böylece beyin fonksiyonlarını olumsuz etkileyen şeker dalgalanmalarından korunmuş olunur” dedi.

Dr. Ümit Aktaş’tan sınav sabahı için keten tohumu bazlama

Malzemeler: 1 adet orta boy serbest gezen tavuk yumurtası, 4 çorba kaşığı çekilmiş keten tohumu, 1 çorba kaşığı su, 1 fiske kaya tuzu, ¼ çay kaşığı karbonat.

Hazırlanışı: Tüm malzemeleri çırpın ve tavada pişirin

Sınavdan önceki bu son günlerde nasıl beslenmeli?

Sınava sayılı günün kaldığı bu dönemde yeterli ve dengeli beslenmeli, kahvaltı ve ana öğünleri kesinlikle atlamamalı, ara öğünler de yapmalı, gün içinde süt, et, tahıl, meyve ve sebze gibi farklı besin gruplarından tüketmeye mutlaka özen göstermesi gerekiyor.
Sabri Ülker Vakfı, önerilerini şöyle sıralıyor;

• Güne zinde bir başlangıç yapmak, gün içinde ise dikkati ve öğrenmeyi sağlamak için mutlaka kahvaltı yapmalısınız.
• Kahvaltıda tam tahıllı ekmek, süt, peynir veya yumurta, taze sebze ve meyveler pekmez, reçel veya bal gibi yiyecekleri tüketebilirsiniz. Ayrıca yoğurt veya süt, yulaf, keten tohumu, taze veya kuru meyvelerden oluşan besleyici bir kahvaltı da tercih edebilirsiniz.
• Öğle ve akşam yemeğinde kuru fasulye, nohut, mercimek gibi baklagilleri, sebze yemeklerini, haşlama, buğulama, fırında veya ızgara et, balık, tavuk, hindi yiyebilirsiniz.
• Şişkinlik gibi problemleri aza indirgemek için baklagilleri tercihen öğle yemeklerinde tüketebilirsiniz. Yemeklerin yanında yoğurt, ayran, cacık ve salatalara ve tam tahıllı ekmeğe de yer verebilirsiniz.
• Gün içinde 2-2.5 litre veya 6-8 bardak su içmeye özen göstermelisiniz.
Dikkat ve konsantrasyon için demirden zengin besinler çok önemli
Çalışma masasında uzun süre ter döktüğünüz için yorgunluk ve dikkat dağınıklığı yaşamamak adına ara öğünler önemli rol oynuyor. Ara öğünlerde kuru veya taze meyveler ve yanında yoğurt veya süt ve fındık, ceviz badem gibi yağlı tohumların tercih edilebileceğine değinen Sabri Ülker Vakfı, hafıza güçlendirmeye ve konsantrasyon arttırmaya destek olabilecek yağlardan zengin badem, fındık gibi yağlı tohumlara, omega-3 yağ asitlerinden zengin ceviz tüketimine de dikkat çekiyor.

Sınavdan bir gün önce nerelere dikkat edilmeli?

Sınavdan bir gün önce sindirim ve hazımsızlık gibi şikayetler yaşamamak için kuru fasulye, nohut, mercimek, bulgur pilavı gibi gaz yapıcı besinlerin tüketilmemesi gerekiyor. Yine sınavdan bir gün önce herhangi bir besin alerjisine karşın şimdiye kadar hiç yenmemiş herhangi bir besini veya yemeği ilk defa o gün denemek de önem taşıyor.

Açıkta ve sokakta satılan yiyeceklerden uzak durulması gerektiğini de belirten Vakıf, bu tür yiyeceklerin besin zehirlenmelerine yol açabileceği konusunda uyarıyor. Aşırı çay, kahve ve gazlı içecek tüketiminde kaçınılması, uyku düzenini kontrol etmek açısından önem taşıyor.

Sınav sabahı hangi besinleri tercih etmelisiniz?

Sınav sabahı güne mutlaka rutin kahvaltı ile başlamanın gerekliliğini savunan Vakıf, kahvaltı yapılmazsa sınavda baş ağrısı, dikkatsizlik, yorgunluk ve kan şekerinin düşmesi gibi sorunlarla karşılaşabileceği konusunda uyarıyor. Kahvaltıda peynir çeşitleri, tercihen haşlanmış yumurta, taze sebze ve meyveler ile taze meyve suyu veya süt ve tam tahıllı ekmek, bir tatlı kaşığı kadar reçel, bal veya pekmezle dengeli bir kahvaltı tabağı oluşturulabilir. Kahvaltıda tuz içeriği yüksek yiyecekler veya tuz kullanımından uzak durulması, sınavda ekstra susuzluğa yol açarak huzursuzluk yaratabileceği sebebiyle tavsiye edilmiyor.

Sınav sırasında ne yiyebilirim?

Öncelikle sınav esnasında tüketilecek bir yiyecek veya içeceğin mucize yaratmayacağını bilmelisiniz. Kan şekerinizin düşmemesi için kepekli sandviç, kepekli bisküvi, süt gibi yiyecek ve içecekleri tercih edebilirsiniz.

Yazar Hakkında

ÖĞRETMEN

22 yıllık öğretmenlik deneyimi bulunan Masal GAZİOĞLU'nun son projesi http://www.ogretmenogrenci.com/ sitesidir. Sitede de baş yazar olarak görev yapmaktadır.

Yorum Ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın