Connect with us

BELİRLİ GÜN ve HAFTALAR

Okullarda 18 Aralık tarihine kadar Yerli Malı haftası kutlanacak.

Bugün Yerli Malı Haftası’nın ilk günü ve Türkiye’deki okullarda 18 Aralık tarihine kadar Yerli Malı haftası kutlanacak. Peki Yerli Malı Haftası nedir, neden kutlanır?..

Yayın Tarihi

Yerli Malı Haftası 12-18 Aralık tarihleri arasında kutlanır ve okullarda Yerli Haftası ile ilgili etkinlikler yapılarak yerli mal tüketiminin önemi anlatılır. Peki Yerli Malı haftası neden düzenlenmiştir? İşte Yerli Malı haftasının tarihi…

YERLİ MALI HAFTASININ BAŞLANGICI

Resmî adıyla Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası kısaca Yerli Malı Haftası 1. Dünya Savaşı sonrası oluşan ekonomik darboğazın ardından yabancı ülkelere para akışının önünün kesilmesi ve toplumsal tutum bilincinin oluşması amacıyla ilan edilmiştir. Atatürk başkanlığında, 1923 yılında İzmir İktisat Kongresi toplanmış ve bu kongrede yurdun bağımsızlığının korunması, yerli mallar üretilmesi ve kullanılması kararı alınmıştır. Dönemin başbakanı İsmet İnönü 12 Aralık 1929 tarihinde TBMM’de u yönde bir konuşma gerçekleştirip ulusal ekonomi, yerli malı ve tutumlu olma konularının alştını çizmiştir. 1946 yılından itibaren Yerli Malı Haftası olarak kutlanmaya başlamış, 1983 yılında adı Tutum, Yatırım ve Türk Malları Haftası olarak değiştirilmiştir.

Haftanın amacı, yerli tüketimin bilinçli olarak artırılmasıdır. Bu hafta süresince tutumlu olmanın, yatırım yapmanın ve ”yerli malı kullanmanın önemi” vurgulanır. İnsanların parasını, malını, eşyalarını, zamanını ve sağlığını gerektirdiği gibi korumak ve dikkatli kullanmasına tutumlu olmak denir. İhtiyaçlara harcandıktan sonra artakalan para ile yatırım yapmanın önemi üzerinde durulur. Tüketilecek ürünlerin ülkede üretilen ürünlerden seçilmesinin gerekliliği anlatılır. Bu şekilde ülkenin zenginliklerinin artması amaçlanmaktadır. Ayrıca bilinçli tüketicilik konuları üzerinde durulur.

Okullarda 12 – 18 Aralık tarihleri arasında kutlanan bu haftada tutum, yatırım ve Türk malları hakkında bilgi verilir. Şiirler okunur, konuşmalar yapılır, skeçler ve oyunlar oynanır.

YERLİ MALI HAFTASI ŞİİRLERİ

Yarli Malı Haftası
Herkese kutlu olsun, yerli malım her haftam,
Sebze, meyve çok şeyim, tatlarına doyamam…

Fındık, fıstık, leblebi, ülkemde yetişiyor,
Hurma incir ve ceviz, çeşitlerim bitmiyor…

Yerli malım çok zengin, ektiklerim büyüyor,
Dışarıdan almama gerek bile kalmıyor…

Mehmet Tevfik Temiztürk

Yerli Malı ve Tutum
Arpa, buğday isteyen,
Tarlaya tohum eker,
Gelecek kaygısını
Akıllı olan çeker.

Ben ibretle bakarım
Arıya, karıncaya
Paramın bir kısmını
Atarım kumbaraya.

Yurduma hizmet için
Her zaman tutumluyum
Yerli malı giyerim,
Ben bir Türk çocuğuyum.

Mustafa YILMAZKAYA

Ben Tutumlu Çocuğum
Ben tutumlu çocuğum.
Bana öğretti anam.
Ben tutumlu çocuğum.
Fazla para harcamam.

Budur tutum usulü,
Koşmalı yerlilere.
Yurdun yerli ürünü
Yakışmalı herkese.

Her gün bilgi atarız,
Kafamız kumbaradır.
Yarın bilgi satarız,
Bu bilgiler paradır.

Bugün derse çalışan,
Sonra para kazanır.
Çalışmaya alışan,
Yarınını kazanır.

Sağlıksız pis olanın,
İyi olmaz yarası.
Böyle başta olanın,
Yoktur ilaç parası.

Sağlıklı, sağlam olmak,
Tutumluluk demektir.
Tutumlu çocuk olmak,
Vatanını sevmektir.

Celal Sıtkı GÜRLER

Milli Servet
Önce eğitimdir şart olan güzel ülkeme
Düşünen beyinlerle daime ileriye
Üretmeden yaşamak götürür geriye
Çalışkan Milletimle Kalkınsın Türkiye’m.

Uçsun semalarda süzülerek hür kuşlarımız
Teknoloji yaysın dünyaya fabrikalarımız
Türk Malı bilgisayar, yazılım, telefonlarımız
Bilgiyle üreten nesillerle kalkınsın Türkiye’m.

Milli arabalar yapalım yolların fatihi
Gönderelim ovalarımızdan uzaya mekiği
Uçaklarla yarışan metrolar hem de yerli
Şimşek gibi geçsin çağımızda Türkiye’m.

Bereketli topraklarımızda nice nimetler
Ekersen doğru şekilde herkese yeter
Keşfet gör bak daha ne servetler
Çıkısında meydana kalkınsın Türkiye’m.

Bilimin her dalında en önde olalım dünyada
Çalışalım, üretelim, doğrulukta yanında
Hep bir birlikte umut dolu yarınlara
Milletimle beraber yol alsın Türkiye’m.

Anlatsın dünya Türk Malı çok kaliteli
İnsanı temiz, üretken, hem de medeni
Haydi, sende gayret et de şu güzel ülkemi
Çağların doruğunda haykırsın Türkiye’m.

Ahmet Edip SERENCAM

İHA

22 yıllık öğretmenlik deneyimi bulunan Masal GAZİOĞLU'nun son projesi http://www.ogretmenogrenci.com/ sitesidir. Sitede de baş yazar olarak görev yapmaktadır.

Devamını Gör
Reklam
YORUMLAR

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BELİRLİ GÜN ve HAFTALAR

Hayvanları Koruma Günü 4 Ekim

Hollanda’nın başkenti Lahey’de Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu’nu oluşturdular. 1931 yılında toplanan bu kuruluş 4 Ekim’i Hayvanları Koruma Günü ilan etti.

Yayın Tarihi

Editör

Canlılar dünyası ; insanlardan, bitkilerden, ve hayvanlardan oluşur. İnsanların hayvanlarla olan ilişkileri çok eskilere dayanır. İlk çağlarda insanlar, hayvanlardan korkuyorlardı. Hayvanlardan korunmak için evlerini dağların yamaçlarına, kayalıklara kuruyorlardı. Önceleri hayvanları sadece gıda ve yolculuk aracı olarak gören insanların zamanla bakış açıları değişmiş, onlara şefkat göstermeye, evcilleştirmeye ve onlarla dostluklar kurmaya başlamışlardır. İnsanlar daha ilk çağda kedi, köpek, at, koyun, sığır, keçi gibi hayvanları evcilleştirdiler. Evcilleşen hayvanlar, insanların yardımcısı oldu. Bu insanların çizdikleri duvar resimleri bu ilişkinin kanıtıdır.

Kurulan bu sıcak ilişki insanların, hayvanların korunması konusunda birlikte hareket etmeleri fikrini doğurdu. İnsanlar arasında hayvan sevenler gittikçe çoğalmaya başladı. Bu insanların amaçları hayvanlara daha iyi davranılmasını sağlamak, onları korumak, daha sevecen davranılmasına yardımcı olmaktır. Bu düşünceye sahip hayvan sevenler ilk kez İngiltere’de 1822 yılında bir araya geldiler. Hayvanları korumak, insanların hayvanlara iyi davranmalarını ve hayvanların daha iyi koşullarda beslenme ve korunmalarını sağlamak amacıyla Hayvanları Koruma Birliği’ni kurdular. Bu hareket daha sonra tüm dünyaya yayılmaya başladı.

Yurdumuzda Hayvanları Koruma Derneği’nin 1908 yılında kurulmasıyla sistemli ve düzenli olarak hayvan sorunlarıyla ilgilenildi. Dernekler kuruldu, konunun önemi gittikçe büyüyor, insanlar yıllardır hayvanlara karşı yapılan haksızlıkların farkına vararak onları korumak istiyorlardı. . Aynı amaçlı dernekler birleşerek Hollanda’nın başkenti Lahey’de Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu’nu oluşturdular. 1931 yılında toplanan bu kuruluş 4 Ekim’i Hayvanları Koruma Günü ilan etti.

Hayvanlar, duyu ve hareket yetenekleri olan canlılardır. Hayvanların sahiplerine bağlılıkları, hayvan sevgisinin doğup büyümesine yardımcı oldu. Pek çok kitapta, filmlerde, sahipleri için canını veren hayvan öykülerini okur, izleriz. Hayvanları seven insanlar, hayvan hastalıklarını iyileştirmek için çalıştılar. Bugün uygar ülkelerde hayvan hastaneleri kurulmuştur. Veterinerler hayvan hastalıklarını belirleyip iyileştiriyorlar. Hayvan hastalıklarına karşı önlem alınıyor. Hayvanları hastalıklardan korumak için aşı yapılıyor.

Başlıca besinlerimiz olan et, süt, yumurta, yağ hayvanlardan sağlanır. Giyeceklerimizin bir bölümü de hayvanların derisinden, yün ve tüylerinden yapılır. İnsan sağlığı için gerekli olan aşı ve serumun yapılmasında da hayvanlardan yararlanılır. Evin kedisi evdeki zararlı böcekleri ve fareleri yakalar. Köpek evimizi ve hayvanlarımızı korur, bize bekçilik yapar. Tavuğun yumurta ve etinden, horozun sesinden, tüyünden ve etinden faydalanırız. At, eşek ve katır gibi hayvanların gücünden faydalanırız, yüklerimizi taşırlar, arabalarımızı çekerler, bizi de taşırlar. Manda, inek, koyun bize süt, et verir. Öküz tarlamızı, harmanımızı sürer, arabamızı çeker. Kafesteki kanaryanın ötüşünü dinlemek, akvaryumdaki balıkları seyretmek bizi dinlendirir. Çiçekten çiçeğe, ağaçtan ağaca dolaşan böcekler, bitkilerin çoğalma olayına yardımcı olur. Çevremizdeki hayvanlardan doğrudan doğruya veya dolaylı olarak yararlanıyoruz. Kuşkusuz akrep, yılan gibi zararlı hayvanlar da vardır. Bu zehirli hayvanlardan kendimizi korumalıyız.

Hayvanları sevenler, insanları daha içten severler. Hayvan dostları mutlu olmayı sevgide ararlar. Hayvanları koruyalım. Hayvanlara eziyet etmeyelim. Hayvanları sevelim. Onlara yardımcı olalım. Hayvanları Koruma Günü’nde öğrendiklerimizi yaşam boyu uygulayalım.

HAYVANLARIN KORUNMASI İÇİN NELER YAPALIM

1- Zor durumda kalmış hayvanları koruyalım. Onların bakımına yardımcı olalım.

2- Bakımını üstlendiğimiz hayvanların yiyeceklerini, içeceklerini düzenli verelim. Aşılarını zamanında yaptıralım.

3- Hayvanlara eziyet edilmesi insanlıkla bağdaşmaz. Öte yandan bu davranış yasalarımıza göre suçtur. Bu suçu işleyenleri uyaralım.

4- Kuşların, karıncaların yuvalarını bozmayalım. Yumurtalarını almayalım. Avlanma mevsimi dışında kesinlikle av hayvanlarını avlamayalım.

5- Hayvanları korkutmayalım, ürkütmeyelim. Onlara şakadan da olsa eziyet etmeyelim.

6- Bakamayacağımız hayvanları eve almayalım. Biz almazsak belki bakabilecek biri alır.

7- Yiyecek artıklarımızı, özellikle ekmeği, çöplüğe atacağımıza yakınımızda bulunan hayvan besleyicilerine verelim.

8- Sapanla kuş avlamayalım. Avlamak isteyenlere engel olalım.

KONUŞMA

Sevgili Arkadaşlar!

Hayvanların, insan yaşamında büyük önemi vardır. İlk evcilleştirilen hayvanların köpek olduğu sanılıyor. Sonraki zamanlarda ise koyun, keçi, at, boğa, tavuk ve kedi gibi hayvanlar evcilleştirilmiştir.

Her canlının, doğadaki dengenin korunmasında bir rolü vardır. Soyları bilinçsizce tüketilen canlılardan sonra, doğada büyük sorunlar yaşanmaya başlamıştır. Artık günümüzde, nesilleri tükenmekte olan hayvanları korumak için büyük gayretler gösterilmektedir.

Sevgili arkadaşlar! Hayvanlara işkence yapmak bir insanlık suçudur. Hayvanlara acımayanların, insanlara hiç acımayacağını söylüyor bilim adamları. Zor durumda kalmış hayvanlara mutlaka yardım etmeliyiz. Kuşların, karıncaların yuvalarını bozmak, yumurtalarını almak çok kötü bir davranıştır. Hayvanları korkutup ürkütmek, sapanla kuş vurmak, şakadan da olsa, istemedikleri gibi davranmak da kötüdür. Bakımını üstlendiğimiz hayvanların yiyeceklerini, içeceklerini düzenli vermeli, aşılarını yaptırmalıyız. Yiyecek artıklarını, hayvanlara veya hayvan besleyicilerine vermeliyiz.

Hayvanlara daha iyi davranılmasını sağlamak isteyen İngiliz hayvanseverler, 1822 yılında bir araya gelerek “Hayvanları Koruma Birliği”ni kurdular. Hayvanları koruma amacıyla yurdumuzda açılmış olan ilk dernek, 1908 yılında kurulmuş olan “Hayvanları Koruma Derneği”dir. Dünyadaki hayvan koruma derneklerinin bir araya gelerek oluşturdukları “Dünya Hayvanları Koruma Federasyonu”, 1931 yılında yaptığı toplantıda, 4 Ekim gününü “Hayvanları Koruma Günü” olarak ilan etti.

Hayvanları Koruma Günü’nün amacı; hayvanlara karşı sevgi ve acıma duyguları uyandırmak, onları korumak ve haklarına saygı duyulmasını sağlamaktır.

Hayvan sevgisi, insandaki yardımlaşma, iyilikseverlik ve sevgi gibi duyguları geliştirir.

Bugün bir hayvanı sevindirmeye ne dersiniz?

Devamını Gör

BELİRLİ GÜN ve HAFTALAR

Dünya Turizm Günü 27 Eylül

Birleşmiş Milletler tarafından alınan karar doğrultusunda her yıl 27 Eylül günü Dünya Turizm Günü olarak kutlanmaktadır.

Yayın Tarihi

Editör

27 Eylül günü Dünya Turizm Günü olarak kutlanmaktadır. Bu günün kutlanması Dünya Turizm Örgütü (WTO)’nun isteği üzerine gerçekleşmiştir. Amaç dünyada turizmi geliştirmek ve canlandırmaktır.

Ülkemizdeki turizmcilerin yıllardır hayalini kurmuş olduğu turizmin on iki aya yayılması durumu günümüzde gerçekleşmiş bulunmaktadır. Türkiye artık dört mevsim turizm faaliyetlerinin aktif olarak yapılabildiği bir ülkedir. Bu Türkiye turizmi açısından çok önemli bir gelişmedir. Özellikle güney bölgelerindeki tesisler yılın her ayında kapılarını açık tutabilmektedir. Geçmiş yıllarda turizm sezonu 24 hafta iken günümüzde bu rakam 40 haftaya kadar çıkmıştır.

Turizmin ruhu, enerjisi, insanın olduğu gibi meknaların, eşyaların, işletmenin, doğanın, iklimin yani evrendeki herşeyin bir ruha yansımasıdır. Turizmde ilk izlenim çok önemlidir. İlk bir kaç dakika,sonrasında enerjiyi hissetmeye başlarsınız. Sunulan hizmet birbini tutmuyorsa karşımıza kötü bir kombinasyon çıkmaktadır.

Mekanın kalitesi, sunuş şekli, fiyatlandırması, mimarisi, sunulan olanaklar kadar turizm sektöründe çalışanların seçimi ve devamlılığı işletmelerin ruhunu yaşatacak olanlar büyük ölçüde onlardır. Turizm aracılığı ile dünyada barışın sağlanmasındada önemli roller üstlenildiği ayrıcalıklı hizmetlerin hep daha iyiye taşındığı bir yaşam sunulmaktadır.

Turizmin rengi, dili, dini ve ırkı olmadığı unutulmamalı, bütünü birleştirici bir parça olduğu daima hatırlanmalıdır.

Turizm Çeşitleri

AV Turizmi

Türkiye’ nin coğrafi yapısı, bitki örtüsü ve yaban hayati, avcılığa ve av turizmine ilgi duyanlara önemli bir potansiyel sunar…

Kış Turizmi

Yaz – kış üzerinde kar eksik olmayan yüksek dağlarıyla ve bu dağlarda kurulan kayak tesisleriyle Türkiye önemli bir Kış turizm Merkezidir…

İnanç Turizmi

Tarih boyunca gerek çok Tanrılı gerekse tek Tanrılı dinlere ev sahipliği yapan Türkiye, her inançtan insanın görmesi gereken eserlere sahiptir…

İpek Yolu Turizmi

Anadolu, Çin’ den başlayıp, Orta Asya’ yı katederek Avrupa’ ya uzanan tarihi İpek yolu’ nun en önemli kavşak noktalarından birini oluşturmuştur…

Sağlık Turizmi

Zengin ve şifalı termal sulara sahip olan Türkiye, bir kaplıca cennetidir ve nitelikli tesisleriyle şifa arayanları beklemektedir…

Kongre Turizmi

Avrupa ve Asya’ nın birleştiği bir yerde bulunan Türkiye, toplantı, intensiv ve kongrelere şahane mekan konumundadır…

Golf Turizmi

Türkiye son yıllarda hizmete giren uluslararası nitelikteki golf tesisleri ile dünya golf severlerini bir araya getiren kalite ve prestijin buluştuğu bir merkezdir…

Gençlik Turizmi

Nüfusun byük bir çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu Türkiye, gerek yurt içinden gerekse yurt dışından gençlere ucuz tatil yapma olanağı veren tesis ve kamp merkezlerine sahiptir…

Yat Turizmi

Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye, olağanüstü güzelliklere sahip koy ve körfezleri, iyi donanımlı marinalar ile yatçılar için tam bir cennettir…

Botanik Turizmi

Çeşitli coğrafi özellikleri, coğrafi farklılığın getirdiği iklim çeşitliliği, Türkiye’ yi dünada benzerine az rastlanırbitki çeşitliliğine sahip kılmaktadır…

Mağara Turizmi

Dünyadaki diğer ülkelere göre “mağara cenneti” ülke konumunda olan Türkiye’ de yaklaşık 40.000 adet mağara bulunmaktadır…

Yayla Turizmi

Kendine has coğrafya ve iklime sahip olan Türkiye’ nin zengin yaşama kültürü içindeki yayla yaşantısı önemli bir yer turar…

Hava Sporları Turizmi

Türkiye, Yamaç paraşütü, yelken kanat, planör. paraşüt, balon gibi hava sporları meraklıları için keşfedilmesi gereken bir bir ülkedir…

Dağcılık Turizmi

Ülkenin bütün bölgelere dağılmış, farklı yüksekliklerde, zengin flora ve faunaya sahip dağları ile Türkiye, doğa tutkunu, maceracı insanları bekliyor…

Rafting Turizmi

Ülkenin her yanını sarmış, uzun ve coşkun akan nehirlere sahip Türkiye, su sporları için ziyaretçilerine önemli bir akarsu turizmi potansiyeli sunmaktadır…

Su Altı Dalış Turizmi

Türkiye sularında bulunan önemli batıklar ve su altı mağaraları, dalıcılar tarafından keşfedilmeyi beklemektedir…

Kuş Gözlemciliği Turizmi

Kuş gözlemciliği doğayı kuşların dünyasından tanımayı sağlayan bir gözlem sporudur. Sağlıklı bir çevrenin en iyi göstergesi olan kuşlar her türlü yaşam ortamında bulunurlar. Türkiye’de şimdiye kadar 450 çeşit kuş türü kaydedilmiştir.

Devamını Gör

BELİRLİ GÜN ve HAFTALAR

Enerji Tasarrufu Haftası ne zaman?

Her yıl 11-18 Ocak tarihleri arasında Enerji Tasarrufu Haftası kutlanmaktadır.

Yayın Tarihi

Editör

Enerjinin insan hareketinde, insanın günlük yaşantısında çok büyük bir yer tuttuğu muhakkaktır. Bu önemli ihtiyacın bilinçsiz kullanılması, insan geleceğine bir çok olumsuz etkiyi de beraberinde getirecektir. Enerjinin gereği kadar ve bilinçli olarak kullanılmasını sağlamak için her yıl 11 – 18 Ocak tarihleri arasında Enerji Tasarrufu Haftası kutlanır.

Hafta içinde, bütün yurtta enerji tasarrufu ile ilgili toplantı ve açık oturumlar düzenlenir. Radyo ve televizyonda enerji tasarrufunu işleyen programlar yayınlanır. Okullarımızda enerjide tutumlu olmanın önemi anlatılır. Alınması gereken önlemler belirtilir.

Öğrenciler arasında enerji tutumu ile ilgili afiş, karikatür, resim ve kompozisyon yarışmaları düzenlenir. Bu yarışmalarda derece alanlara ödülleri dağıtılır. Bu çalışmaların amacı, enerjinin iyi kullanımını sağlamaktır.

Enerji tasarrufu Haftasında hem şirketler belirli etkinlikle yapabilmekte hemde okullarda ve STK’larda bu konuyla ilgili bilgilendirmeler yapılabilmektedir. Türkiye’de Enerji tasarrufu haftası  11-18 ocak tarihlerinde çeşitli bilinçlendirme çalışmalarıyla kutlanacaktır.

Enerji Tasarrufu Haftası Etkinlikleri
Enerji tasarrufu haftası etkinlikleri ile öğrencilere tasarrufun önemi eğlenceli ve akılda kalıcı bir şekilde anlatılabilir. Enerji haftası etkinlikleri için seçenekler oldukça fazladır. Peki enerji tasarrufu haftası etkinlikleri nelerdir, kısaca bakalım;

 1. Enerji tasarrufu ile ilgili şiir etkinlikleri yapılabilir,
 2. Enerji tasarrufu ile ilgili yazı ve kompozisyon yapılabilir,
 3. Enerji tasarrufu ile ilgili sloganlar bulunması istenir,
 4. Enerji tasarrufu ile ilgili çizimler yaptırılabilir,
 5. Enerji tasarrufu ile ilgili resim yaptırılabilir,
 6. Enerji tasarrufu ile ilgili afişler yapılabilir,
 7. Enerji tasarrufu ile ilgili projeler yapılabilir,
 8. Enerji tasarrufu ile ilgili drama etkinlikleri yapılabilir,

Enerji Tasarrufu için:

 1. Kullanmadığınız elektrikli aletlerin fişlerini prizden çıkarın.
 2. Buzdolabı ve buzluğunuzun kapağını gereksiz yere açıp kapatmayın.
 3. Su ısıtıcınıza (kettle) ihtiyacınız olan miktardan fazla su koymayın.
 4. Daha uzun dayanan ve elektrik tüketimi az olan kompakt florasan ampulleri seçin
  Oturmadığınız odalarda yanan ışıkları kapatın.
 5. Kapı, pencere kenarlarında bulunan çatlak ver yarıkları kapatın.
 6. Kullanacağınız ev aletlerini satın alırken yalnızca fiyat olarak değil, enerji tasarrufu açısından da değerlendirin.
 7. İşiniz bittiğinde elektrikli cihazlarınızı düğmesinden kapatın
Devamını Gör
Advertisement

Atasözleri ve Anlamları

POPÜLER KONULAR

Araç çubuğuna atla