Ana sayfa » İlköğretim Haftası Ne Zaman Kutlanır?
BELİRLİ GÜN ve HAFTALAR

İlköğretim Haftası Ne Zaman Kutlanır?

Tüm okulların, açıldıktan sonra kutlamaya başladığı ilköğretim haftası, genellikle bütün okullar aynı zamanda kutlayabilsin diye resmi olarak okulların açıldığı hafta kutlanır. Bu resmi tarih genellikle eylül ayının 2. Ya da 3. Haftasına denk gelmektedir.

İlköğretim haftası aslında tatilin bitmesi ve okulun başlaması anlamına geliyor. İlköğretim haftası, her yıl okulun açıldığı ilk hafta yani eylül ayının 3. haftası kutlanıyor. Okulların açılmasıyla birlikte yurt çapında İlköğretim Haftası olarak kutlanılır. İlköğretim Haftası içinde eğitim ve öğretimle ilgili ilköğretim öğrencilerine etkinlik sunulur.

Bu haftada özellikle okula yeni başlayan öğrenciler için okulun ne denli güzel bir yuva olduğunu ve eğitimin nasıl güzel bir şey olduğu aşılanır. Okul ve eğitim sevgisiyle dolu bir yılın temelleri bu hafta içinde atılır.

İlköğretim haftasını öğrenmek için Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitim takvimine bakıp, okulun açılacağı ilk haftayı öğrenmeniz yeterli olacaktır. Güzel bir eğitim yılı geçirmeniz dileğiyle.

Tüm okulların, açıldıktan sonra kutlamaya başladığı ilköğretim haftası, genellikle bütün okullar aynı zamanda kutlayabilsin diye resmi olarak okulların açıldığı hafta kutlanır. Bu resmi tarih genellikle eylül ayının 2. Ya da 3. Haftasına denk gelmektedir. Bu sebeple net bir tarihi yoktur. Hem devlet okullarında hem de özel okullarda birden fazla etkinlikle ve neşe içerisinde kutlanır.

 Okulların açıldığı ilk hafta (Eylül ayının 3. haftası) ilköğretim okullarımızda İlköğretim Haftası olarak kutlanır. Genel olarak bu hafta, Milli Eğitim Bakanlığı’nın radyo, televizyon konuşması ile açılır. Okullarımızda törenler düzenlenir. Okuma – yazma bilmenin önemi üzerinde durulur. Öğrencilerden okula yeni başlayanlar, düşüncelerini anlatırlar. Toplumda birey olarak söz sahibi ve bilgili olabilmek için okuma yazma bilmenin ve okumanın önemi vurgulanır. Atatürk’ün özlediği çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkabilmek, ancak bilgi ile olur. Eğitim öğretimin temeli ilköğretimde atılır. Bu kapsamda hafta boyunca ilköğretimin, okuma- yazma bilmenin ve bilginin topluma, bireye ve insanlığa kazandıracakları hakkında bilgiler verilir.

İlköğretim Haftası Neden Önemlidir?

Okullarımızın tümünde okullar açıldıktan sonra kutlanmakta olan ilköğretim haftası, genellikle Milli Eğitim Bakanlığı’nın yaptığı konuşma ile başlar. Tüm okullarda belli başlı törenler yapılır. İlk olarak okul müdürünün konuşma yaparak başladığı haftaya, müdür yardımcısı ve öğretmenlerin konuşmaları ile devam edilir. Bu konuşmalar genellikle öğretimin değeri, eğitimin ne kadar önemli olduğu ve okulun yararları konusunda olmaktadır. En çok üzerinde durulan konulardan bir tanesi okuma ve yazma bilmenin önemidir. Okula yeni başlayan öğrenciler eğer isterlerse, okulla ilgili düşüncelerini anlatabilirler.

Gerçek bir birey olabilmek ve hayatta bir yerlere gelebilmek adına bütün bireylerin okuma yazma bilmesi bugün ki hayat şartlarında mecburi bir hal almaya başlamıştır. Çünkü hayatta bilmediğimiz her şeyi öğrenmemize imkân sağlayan tek şey okumak ve eğitim almaktır. Çünkü çoğu kişi için okumak, dinlemekten daha kalıcı olan öğrenme şeklidir. Kişilerin kendisine, ailesine ve çevresine faydalı olabilmesi için öncelikli şart okumaktır. Çünkü genellikle okuma ve yazma bilmeyen kişilerin çok bilgili bireyler olduğu düşünülmez.

Akıllı Etiketler

Yazar Hakkında

ÖĞRETMEN

22 yıllık öğretmenlik deneyimi bulunan Masal GAZİOĞLU'nun son projesi http://www.ogretmenogrenci.com/ sitesidir. Sitede de baş yazar olarak görev yapmaktadır.

Yorum Ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın