Ana sayfa » Dünya Yoksullukla Mücadele Günü Ne Zaman?
BELİRLİ GÜN ve HAFTALAR

Dünya Yoksullukla Mücadele Günü Ne Zaman?

Dünya Yoksullukla Mücadele Günü, yoksulluk içinde yaşayan insanlar, içinde yaşadıkları topluluklar ve dünya toplumları arasında diyalog ve anlayışı teşvik etmeyi amaçlamaktadır.

Yoksulluğun Ortadan Kaldırılmasına İlişkin Uluslararası Gün olarak bilinen Dünya Yoksullukla Mücadele Günü, her yıl 17 Ekim’de her yıl düzenlenmektedir.

Dünya Yoksullukla Mücadele Günü, yoksulluk içinde yaşayan insanlar, içinde yaşadıkları topluluklar ve dünya toplumları arasında diyalog ve anlayışı teşvik etmeyi amaçlamaktadır.

Dünya Yoksullukla Mücadele Günü, yoksulların mücadelelerini kabul etme ve onlara, sorunları, ihtiyaçları ve endişelerinin duyulması için bir platform ve izleyici kitlesi sunma fırsatı sunuyor.

Dünya Yoksullukla Mücadele Günü ilk olarak 17 Ekim 1987’de görülmüştür. Dünya Aşırı Yoksulluğu Aşmak İçin Dünya Günü olarak düzenlenmiştir. Aşırı yoksulluk, şiddet ve açlığın kurbanlarını onurlandırmak için Paris’teki Trocadéro’da 100 binden fazla insan toplandı.

Beş yıl sonra Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu 17 Ekim Uluslararası Yoksulluğun Ortadan Kaldırılması Günü ilan etti. 1948’de Birleşmiş Milletler, insan haklarının ihlal edildiğini ilan etti ve yoksulların haklarına saygı duymaya yönelik kasıtlı çalışma gereğini teyit etti.

Fakir olmak, her zaman başkalarına bağımlı olmak, sınırlanmış ve desteksiz yaşamakta olan hak ve özgürlüklere sahip olmak demektir. Yoksulluk ve marjinalleşmede yoksulluktaki bir hayat bolca bulunmaktadır. Gıda ve giyim, tıbbi bakım ve eğitim ve iş olanaklarından yoksundur.

Yoksullar genellikle kendileri için bir karar verememekte, sağlam kararlar almakta ve kendi inisiyatifiyle hareket edebilmektedirler. Fakir olan bir kişi yalnızdır, desteği yoktur, hiçbir şeye karışmaz ve hiçbir zaman danışılmaz.

Yoksulluk deneyimi, reddetme, acı çeken ilişkiler, değersizlik ve yoksulluk için suçluluk duygusu ile karakterizedir.

Yazar Hakkında

ÖĞRETMEN

22 yıllık öğretmenlik deneyimi bulunan Masal GAZİOĞLU'nun son projesi http://www.ogretmenogrenci.com/ sitesidir. Sitede de baş yazar olarak görev yapmaktadır.

Yorum Ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın