Ana sayfa » Dünya Uzay Haftası Ne Zaman?
BELİRLİ GÜN ve HAFTALAR

Dünya Uzay Haftası Ne Zaman?

1999 yılında Birleşmiş Milletler deklarasyonundan bu yana, Dünya Uzay Haftası, Dünya'daki en büyük kamusal alan etkinliğine dönüşmüştür.

1999 yılında Birleşmiş Milletler deklarasyonundan bu yana, Dünya Uzay Haftası, Dünya’daki en büyük kamusal alan etkinliğine dönüşmüştür. 80 ülkedeki 3,700’den fazla etkinlik, 2017’de uzayın keşfiyle ilgili alan ve heyecandan yararlanmıştır. 2018 teması “Dünya Uzay Mekânı” ve 2019 teması “Ay: Yıldızlara Ağ Geçidi”.

Genel Kurul, her yıl uluslararası düzeyde uzay bilimleri ve teknolojisinin insanlık durumunun iyileştirilmesine katkılarını kutlamak için 4-10 Ekim Dünya Uzay Haftası’nı ilan etmiştir.

Uluslararası Uzay Günü, 1997 yılında sade ve yalın Uzay Günü olarak başladı. Gün, gezegenimizin yüzdüğü bilinmeyen alandaki pek çok harikayı gözlemlemek ve çocukları bilimsel alana daha fazla ilgi göstermeye teşvik etmek için yaratıldı. 2001 yılında, eski bir astronot olan Senatör John Glenn, günü kutlama dünyasını genişletmek için günü Uluslararası Uzay Gününe değiştirdi.

Birçok bilimsel organizasyon, gösteriler, toplantılar ve eğitim programları ile bu günü kutluyor. Yerel bilim müzenizin ya da gözlemevinizin bu günlerde bir şey ya da başka bir şey yaptığından emin olabilirsiniz ve sizin veya çocuklarınızın galaksinin harikaları hakkında bilgi sahibi olmaları için harika bir fırsattır.

Dünya Uzay Haftası amaçları;

  • Dünyadan insanları uzaydan aldıkları faydalar hakkında eğitmek.
  • Sürdürülebilir ekonomik kalkınma için daha fazla alan kullanımını teşvik etmek.
  • Uzay programları için kamu desteği göstermek.
  • Gençleri bilimle ilgili heyecanlandırmak.
  • Uzlaşma ve eğitim alanında uluslararası işbirliğini desteklemek.

Dünya Uzay Haftası Hakkında

Dünyadaki en büyük uzay etkinliği olan BM tarafından ilan edilen Dünya Uzay Haftası yılda 4-10 Ekim tarihleri ​​arasında kutlanıyor. Uzay bilimi ve teknolojisinin insan durumunun iyileştirilmesine katkısının uluslararası bir kutlamasıdır. Dünya Uzay Haftası, uzay ajansları, havacılık şirketleri, okullar, planetaria, müzeler ve astronomi kulüpleri tarafından, senkronizasyon yoluyla daha fazla öğrenci ve kamusal etki elde etmek için ortak bir zaman dilimi içinde tutulan mekânla ilgili sayısız etkinlikten oluşur.

Dünya Uzay Haftası Derneği Hakkında

Dünya Uzay Haftası Derneği, Dünya Uzay Haftası’nın küresel koordinatörüdür. WSWA, 1982 yılında Birleşik Devletler’de yerleşik, uluslararası bir sivil toplum kuruluşu, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur. Küresel uzay liderleri ve hanedanlardan, operasyonları yöneten bir yönetici ekibinden ve onları destekleyen gönüllülerden oluşan bir Kurul tarafından yönetilmektedir. Birlik, BM’nin Dış Mekânın Barışçıl Kullanımları Komitesi’nde daimi bir gözlemcidir ve Lockheed Martin de dahil olmak üzere sponsorların gönüllü katkılarıyla desteklenmektedir.

Yazar Hakkında

ÖĞRETMEN

22 yıllık öğretmenlik deneyimi bulunan Masal GAZİOĞLU'nun son projesi http://www.ogretmenogrenci.com/ sitesidir. Sitede de baş yazar olarak görev yapmaktadır.

Yorum Ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın