Ana sayfa » Dünya Tasarruf Günü Ne Zaman?
BELİRLİ GÜN ve HAFTALAR

Dünya Tasarruf Günü Ne Zaman?

Dünya Tasarruf Günü dünya çapında ülkelerde her yıl 31 Ekim'de kutlanmaktadır. Dünya Tasarruf Günü, halkın hem modern ekonomiler hem de bireyler için birikimin önemine dair farkındalığını arttırmak için yaratılan bir etkinliktir.

Dünya Tasarruf Günü, halkın hem modern ekonomiler hem de bireyler için birikimin önemine dair farkındalığını arttırmak için yaratılan bir etkinliktir. Tasarruflar küresel ekonomide önemlidir ve her tasarruf sahibi gelişmesine katkıda bulunur.

90 yılı aşkın bir süredir, Dünya Tasarrufları ve Bireysel Bankacılık Enstitüsü ve üyeleri, her yıl para tasarrufu sağlayan insanların erdemlerini teşvik etmeye adanmış bir gün öncülük etmiştir. Dünya Tasarruf Günü olarak adlandırılan bu gün yerel alanlarda aktif olarak faaliyet gösteren üyeler için geçerlidir ve dünya çapında ülkelerde her yıl 31 Ekim’de kutlanmaktadır.

Dünya Tasarruf Günü, İtalya’nın Milano kentinde düzenlenen 1. Uluslararası Tasarruf Bankası Kongresi’nde (Dünya Bankası Tasarruf Bankaları) 31 Ekim 1924’te kuruldu. İtalyan Profesör Filippo Ravizza, kongrenin son günü bu günüDünya Tasarruf Günü” ilan etti.

Dünyanın her yerindeki insanlara, paralarını yataklarının altında tutmak yerine bir bankada biriktirme fikri hakkında bilgi vermek için Dünya Tasarruf Günü düzenlenmiştir. Daha yüksek bir yaşam standardı elde etmek ve ekonomiyi güvence altına almak için para tasarrufu fikrine bağlı olmak adına ilk ulusal tasarruf günü 1921’de kutlanmıştır.

Brüksel merkezli WSBI (Dünya Tasarrufları ve Bireysel Bankacılık Enstitüsü) ve üyeleri için, Dünya Tasarruf Günü, genel finansal sistemde tasarruf ve bireysel bankacılık tarafından oynanan dengeleyici role odaklanmıştır. Yerel bankaların bazı etütlerini çağrıştırmaktadır: topluluklarda sorumlu ortaklar, müşteriye yakın, hane halklarına, küçük ve orta ölçekli firmalara (KOBİ’ler) ve yerel makamlara hizmet eder. WSBI üye bankaları, hizmet verdikleri topluluklarda Dünya Tasarruf Günü etkinlikleri aracılığıyla yerel olarak odaklanmış yaklaşımlarını göstermektedir.

Dünya Tasarruf Günü ayrıca, üye ülkelerin okulları gibi eğitim kurumlarında tasarruf sağlamayı ve böylece okullarda çeşitli tasarruf hareketlerinin planlanmasını amaçlamaktadır. Tutumluluk haftasında, çocukları tutumluluğun esası hakkında eğitmek için özel kurslar hazırlanmaktadır. Okullarda tasarruf banka cüzdanları ve para kutuları dağıtılmaktadır. Böylece okullarda bu günün önemi vurgulanmaktadır.

Para herkesin geleceği için çok önemlidir. Sadece bir düzeyde değil, aynı zamanda bir ülkenin yoksulluk oranını getirdiği için ulusal düzeyde de önemlidir; Böylece büyük ölçüde ekonomik gelişmeye katkıda bulunur, insanlara tasarruf misyonunu hatırlatmaktadır. Farklı bankaları, okulları, insanları ve toplumu, tasarrufların sürmesini ve tutumlu olmayı sağlamayı amaçlar.

Dünya Tasarruf Günü Şiirleri

TUTUMLU ÇOCUK

Damla damla akan sudan,
Koca göller dolup taşar.
Tutumsuzlar kalır yolda,
Tutumlular dağlar aşar.

Biz tutumlu çocuklarız,
Para dolu kumbaramız.

İnsanlar kara günde,
Kimseye el açmamalı.
Çalışmalı, kazanmalı,
Hiçbir işten kaçmamalı.

Biz tutumlu çocuklarız,
Para dolu kumbaramız.

Hakkı SUNAT

KUMBARA

Her gün konan bir lira,
Bir gün olur bin lira.
İster harca kendine,
İstersen ver annene.

Kumbaran dolsun para,
İhtiyaç duydukça harca.
Ama yinede sen,
Tasarrufu bırakma.

Emine ÇELİK

Yazar Hakkında

ÖĞRETMEN

22 yıllık öğretmenlik deneyimi bulunan Masal GAZİOĞLU'nun son projesi http://www.ogretmenogrenci.com/ sitesidir. Sitede de baş yazar olarak görev yapmaktadır.

Yorum Ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın