Ana sayfa » Dünya Standartlar Günü Ne Zaman?
BELİRLİ GÜN ve HAFTALAR

Dünya Standartlar Günü Ne Zaman?

Dünya Standartları Günü, 14 Ekim 1946'da Londra'da ilk toplantısını düzenleyen Uluslararası Standardizasyon Örgütü'nün (ISO) doğuşunun kutlaması olarak başladı.

Dünya Standartlar Günü, 14 Ekim 1946’da Londra’da ilk toplantısını düzenleyen Uluslararası Standardizasyon Örgütü’nün (ISO) doğuşunun kutlaması olarak başladı. 25 ülkeden oluşan ilk listeden ISO (Cenevre, İsviçre merkezli) şimdi 123 üye ülke vardır ve tüm standart faaliyetleri için küresel takas odasına dönüşmüştür.

ISO’nun ABD temsilcisi, Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü (ANSI), Dünya Standartları Günü’nün kurucu kuruluşlarından biridir. Bugün, Dünya Standartları Günü, her yıl ISO tarafından desteklenmektedir; elektrik ve elektronik endüstrileri için uluslararası standartlar geliştiren Uluslararası Elektroteknik Komisyonu (IEC); ve Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU), telekomünikasyon standartlarının koordinasyonu, geliştirilmesi, düzenlenmesi ve standardizasyonundan sorumlu uluslararası bir kuruluştur.

Dünya Standartlar Günü hedefi, dünya standardizasyonuna küresel standardizasyonun önemi hakkında farkındalık yaratmak ve dünya çapında iş, endüstri, hükümet ve tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olma rolünü desteklemek. Uluslararası etkinlik, dünya çapında standardizasyon etkinliklerine katılan binlerce gönüllüye övgüde bulunur. 1970’teki ilk kutlamalarından bu yana, üye ülkeler konferanslar, sergiler ve seminerlerden film gösterilerine, TV ve radyo röportajlarına ve Ekim ayının ortalarına kadar tam “standartlar haftalarına” kadar özel toplantılar ve etkinlikler düzenleyerek Dünya Standartları Günü’nü kutlarlar.

ABD’de Dünya Standartları Günü’ne kim sponsor oluyor?

ABD’de, Dünya Standartlar Günü, özel ve kamu sektörü arasındaki ortak bir çabadır. Bu yılki Dünya Standartları Günü etkinlikleri, 25’in üzerinde büyük şirketin, profesyonel ve teknik toplumun, ticaret birliğinin, standartlar geliştiren kuruluşların ve devlet kurumlarının temsilcilerinden oluşan Dünya Standartları Günü Komitesi tarafından koordine edilmiş ve finanse edilmiştir. Dünya Standartlar Günü Komitesinin eş başkanları Amerikan Ulusal Standartlar Enstitüsü (ANSI) ve Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (NIST).

ANSI, ABD’nin çeşitli sektörleri için gönüllü standartlar geliştirmek için özel ve kamu sektörlerinden çıkarları bir araya getiren ABD gönüllü standart sistemini koordine eden özel bir sivil toplum kuruluşudur. Enstitünün üyeliği yaklaşık 1,100 ulusal ve uluslararası şirket, devlet kurumları ve profesyonel, teknik, ticaret, emek ve tüketici örgütlerini kapsamaktadır. ANSI, ABD Ulusal Komitesi aracılığıyla ISO ve IEC’nin dünyanın önde gelen standart organlarına resmi ABD üyesidir.

Ulusal Standartlar ve Teknoloji Enstitüsü (NIST) nedir?

NIST, ABD Ticaret Bakanlığı’nın Teknoloji Yönetiminde düzenleyici olmayan bir kuruluştur. Eskiden Ulusal Standartlar Bürosu olarak bilinen NIST, teknoloji, ölçüm ve standartları geliştirmek ve uygulamak için endüstri ile birlikte çalışarak ekonomik büyümeyi desteklemektedir.

Yazar Hakkında

ÖĞRETMEN

22 yıllık öğretmenlik deneyimi bulunan Masal GAZİOĞLU'nun son projesi http://www.ogretmenogrenci.com/ sitesidir. Sitede de baş yazar olarak görev yapmaktadır.

Yorum Ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın