Ana sayfa » Dünya Ruh Sağlığı Günü Ne Zaman?
BELİRLİ GÜN ve HAFTALAR

Dünya Ruh Sağlığı Günü Ne Zaman?

Dünya Ruh Sağlığı Günü, akıl sağlığı konularında çalışan tüm paydaşların çalışmalarından bahsetmeleri ve dünya çapında insanlar için akıl sağlığı hizmetlerini gerçeğe dönüştürmek için daha fazla yapılması gerekenler için bir fırsat sunmaktadır.

Dünya Ruh Sağlığı Günü, her yıl 10 Ekim’de dünya çapında zihinsel sağlık konularında farkındalık yaratma ve zihinsel sağlığı destekleme çabalarını harekete geçirme hedefi ile gözlemlenmektedir.

Dünya Ruh Sağlığı Günü, akıl sağlığı konularında çalışan tüm paydaşların çalışmalarından bahsetmeleri ve dünya çapında insanlar için akıl sağlığı hizmetlerini gerçeğe dönüştürmek için daha fazla yapılması gerekenler için bir fırsat sunmaktadır.

Dünya Ruh Sağlığı Günü, ilk kez 10 Ekim 1992 tarihinde kutlanmıştır. Daha sonra Genel Sekreter Yardımcısı Richard Hunter tarafından Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu’nun yıllık faaliyeti olarak başlatılmıştır. Her yıl 10 Ekim günü resmi olarak anılıyor.

Başlangıçta, Günün belirli bir teması yoktu. Amaçları genel olarak ruh sağlığı savunuculuğunu teşvik etmek ve halkı ilgili konularda eğitmek idi. İlk üç yılda Gün’ü işaretlemek için yapılan başlıca faaliyetlerden biri, Florida’daki Talahassee’deki stüdyolardan ABD bilgi ajansı uydu sistemi aracılığıyla küresel olarak iki saatlik bir telgraf yayınıydı. WFMH Yönetim Kurulu üyeleri, Avustralya, Şili, İngiltere ve Zambiya’dan canlı telefon katılımı ve Cenevre, Atlanta ve Mexico City’den önceden hazırlanmış bölümler ile stüdyoya katılmıştır.

1994’te, o zamanlar Genel Sekreter Eugene Brody’nin önerisiyle, ilk kez bir Gün için tema kullanıldı. Bu günün ilk teması“Dünyada Ruh Sağlığı Hizmetlerinin Kalitesinin İyileştirilmesi” idi. Avustralya ve İngiltere’deki önemli ulusal kampanyalarla bu kampanyadan kısa bir süre sonra 27 ülkeden geri bildirim raporu alındı. Birçok ülkede WFMH Yönetim Kurulu üyeleri olayların düzenlenmesinde etkiliydi. Üç yıl içinde, bu gününün önemi ile ilgilenen hükümet departmanları, organizasyonları ve bireyleri için zihinsel sağlık bakımına odaklanmak için programlar düzenlemek için değerli bir fırsat haline gelmiştir.

1995 yılında, dünyanın dört bir yanından WFMH Sekreterliğine, Mısır’daki bir ay süren bir dizi olaydan, Sağlık Bakanlığı Ruh Sağlığı Federasyonu tarafından düzenlenen bir konferansa kadar geniş bir uluslararası etkinlik yelpazesi sunulmuştur.

Temaların listesi

Federasyon, ilk günden beri her yıl planlama setinde tanıtılacak bir tema seçmiştir. Kullanılan temalar;

1996 Kadın ve Akıl Sağlığı
1997 Çocuk ve Akıl Sağlığı
1998 Ruh Sağlığı ve İnsan Hakları
1999 Ruh Sağlığı ve Yaşlanması
2000-2001 Ruh Sağlığı ve Çalışması
2002 Travma ve Şiddetin Çocuk ve Gençlere Etkileri
2003 Çocuk ve Ergenlerin Duygusal ve Davranış Bozuklukları
2004 Fiziksel ve Zihinsel Sağlık Arasındaki İlişki: Birlikte Yaşanan Bozukluklar
2005 Yaşam Döngüsü Boyunca Ruh ve Fiziksel Sağlık
2006 Bina Farkındalığı – Riskin Azaltılması: Ruhsal Hastalık ve İntihar
Değişen Dünyada 2007 Ruh Sağlığı: Kültür ve Çeşitliliğin Etkisi
2008 Akıl Sağlığını Küresel Öneme Getirmek: Vatandaşın Savunuculuğu ve Eylemiyle Hizmetlerin Ölçeklendirilmesi
2009 Birinci Basamakta Ruh Sağlığı: Tedavi ve Zihin Sağlığının Teşvik Edilmesi
2010 Ruh Sağlığı ve Kronik Fiziksel Hastalıklar
2011 Büyük İtici: Akıl Sağlığına Yatırım Yapmak
2012 Depresyon: Küresel Bir Kriz
2013 Ruh Sağlığı ve Yaşlı Yetişkinler
2014 Şizofreni ile yaşamak
Ruh Sağlığında 2015 yılı Onur
2016 Psikolojik ve Ruh Sağlığı İlk Yardım
2017 İşyerinde Ruh Sağlığı

Yazar Hakkında

ÖĞRETMEN

22 yıllık öğretmenlik deneyimi bulunan Masal GAZİOĞLU'nun son projesi http://www.ogretmenogrenci.com/ sitesidir. Sitede de baş yazar olarak görev yapmaktadır.

Yorum Ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın