Ana sayfa » Dünya Posta Günü Ne Zaman?
BELİRLİ GÜN ve HAFTALAR

Dünya Posta Günü Ne Zaman?

İsviçre’nin Bern kentinde Türkiye ve 22 ülkenin yetkili temsilcileri 9 Ekim 1874’te toplanmıştır. Evrensel Posta Birliği Kongresi sırasında delegeler her yıl 9 Ekim'i Dünya Posta Günü olarak ilan ettiler.

İsviçre’nin Bern kentinde Türkiye ve 22 ülkenin yetkili temsilcileri 9 Ekim 1874’te toplanmıştır. “Dünya Posta Birliği”nin (UPU) esaslarını belirleyerek ilk genel kurul kararları imzalamıştır. 191 üyesi bulunan UPU, 1 Temmuz 1948 tarihinden itibaren Birleşmiş Milletler Teşkilatı’nın bir ihtisas organı olarak çalışmaktadır.

Dünya Posta Günü Tarihçesi

Tarihin ilk zamanlarından itibaren, “posta hizmetleri”, ayak ya da at sırtında büyük mesafeler kat eden haberciler biçiminde varoldu. 1600 ve 1700’lerde, birçok ülke ulusal posta sistemleri kurdu ve ülkeler arası posta alışverişi için ikili anlaşmalara girdi. 1800’lerin sonlarında, uluslararası postaların karmaşık, şeffaf ve verimsiz dağılımını yapan büyük bir ikili anlaşma ağı vardı.

1863 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde Genel Müdürlük yapan Montgomery Blair, 15 Avrupa ve Amerika ülkesinden temsilcilerin katıldığı bir konferans düzenledi. Bu konferans sırasında delegeler uluslararası posta hizmetleriyle ilgili karşılıklı anlaşmalar için bir dizi genel ilkeyi ortaya koymuş, ancak uluslararası bir posta anlaşması oluşturmamıştır. 15 Eylül 1874’te, Kuzey Almanya Konfederasyonu’nun (şimdi Almanya, Polonya ve Rusya’nın bir kısmını oluşturan bir bölge) kıdemli posta yetkilisi Heinrich von Stephan, 22 ülkeden delegeler ile İsviçre’nin Bern kentinde bir konferans açtı. 9 Ekim 1874’te, delegeler Berne Antlaşması’nı imzaladılar ve Genel Posta Birliği’ni kurdular.

Genel Posta Birliği üyesi olan ülkelerin sayısı hızla arttı ve sendika adı 1878’de Evrensel Posta Birliği olarak değiştirildi. 1948’de, Evrensel Posta Birliği, Birleşmiş Milletlerin özel bir ajansı oldu. 16’ncı Evrensel Posta Birliği Kongresi, 1 Ekim – 16 Kasım 1969’da Japonya’nın Tokyo kentinde yapıldı. Bu konferans sırasında delegeler her yıl 9 Ekim Dünya Posta Günü olarak ilan ettiler.

Evrensel Posta Birliği’nin işi, dijital iletişim çağında bile, küresel iletişim ve ticaret için çok önemli olmaya devam ediyor. Dijital iletişime yüksek düzeyde erişimi olan alanlarda ve topluluklarda, internet mağazalarında satın alınan malların dağıtımı için posta hizmetleri önemlidir. Dijital iletişime daha düşük düzeyde erişimi olan topluluklarda, posta hizmetleri bilgi ve malların dağıtımı için hayati önem taşımaktadır. Dış mekanlara posta ulaştırmak için kullanılan postaneler ve kamyonlar, dijital iletişimi daha birçok kişiye getirmek için hizmet noktaları haline geliyor. Ayrıca, sendika, Orta Doğu ve Kuzeydoğu Afrika ülkelerindeki kırsal bölgelere elektronik para transfer hizmetleri getirme yolları üzerinde çalışıyor.

Dünya Posta Günü Şiirleri

Bak postacı geliyor selam veriyor
Herkes ona bakıyor merak ediyor

Çok teşekkür ederim postacı sana
Pek sevinçli haberler getirdin bana

Bugün yalnız bu kadar darılmayınız
Yarın yine gelirim hoşçakalınız

Haydi git güle güle uğurlar olsun
Ellerin dert görmesin kısmetle dolsun

Bak postacı geliyor selam veriyor
Herkes ona bakıyor merak ediyor

Çok teşekkür ederim postacı sana
Pek sevinçli haberler getirdin bana

Bugün yalnız bu kadar darılmayınız
Yarın yine gelirim hoşçakalınız

Haydi git güle güle uğurlar olsun
Ellerin dert görmesin kısmetle dolsun

Anonim

Dünya Posta Günü

Her yıl 9 Ekim’de posta günüm kutlanır,
Sergilenir pullarım geçmiş hatırlatılır…

Posta kültür demektir pulları anı dolu,
Koleksiyoncularla tarihe düşer yolu…

Postanelerimiz var mektup dahi her işler,
Onlar uğrak yerlerim bize hizmet ederler…

Dünya Posta Birliğim UPU diye anılır,
Yüzlerce üyesiyle tüm Dünya’da çalışır…

Mehmet Tevfik Temiztürk

Yazar Hakkında

ÖĞRETMEN

22 yıllık öğretmenlik deneyimi bulunan Masal GAZİOĞLU'nun son projesi http://www.ogretmenogrenci.com/ sitesidir. Sitede de baş yazar olarak görev yapmaktadır.

Yorum Ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın