Ana sayfa » Dünya Mimarlık Günü Ne Zaman?
BELİRLİ GÜN ve HAFTALAR

Dünya Mimarlık Günü Ne Zaman?

Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Habitat Günü olarak ilan edilen ekim ayının ilk pazartesi günü ülkemizde mimarlık, habitat ve konut günü olarak kutlanıyor.

Belirli gün ve haftalardan Dünya Mimarlık Günü nasıl ortaya çıkmıştır? Ekim ayının ilk pazartesi günü Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Habitat Günü olarak kutlanmaktadır. Ülkemizde de bu gün mimarlık, habitat ve konut günü olarak kutlanıyor.

Dünya Mimarlık Gününde Ülkemizde bu gün kapsamında her yıl Ekim ayının ilk pazartesi günü Yapı Endüstri Merkezi (YEM), ”Dünya Mimarlık Günü” içerisinde bu önemli gün için bir dizi etkinlik düzenlemektedir.

Mimar nedir? Tüm yapı birimlerini estetik ve optimum seviyede kullanılabilirlik ilkeleri doğrultusunda dizayn eden ve bunu tasarlarken kullanıcı isteklerini maksimum seviyede göz önünde bulunduran ve genellikle yapım sürecini de kontrol eden ve denetleyen uzman kişidir.

Ayrıca mimar; şehir plancıları ( Yeşil alanlar, yollar yerleşim yerleri, kamu alanları ve bunlar dışında şehrin bütününü tasarlayan kişi) tarafından tanımlanmış plan fonksiyon alanlarına kullanıcının kendi fonksiyonlara sahip ihtiyaçlarına cevap verebileceği yapıları ( İşyeri, Konut, Sanayi Yapısı vs.) tasarlar. Bina yapılması uygun görülmüş alan içerisinde, en uygun yeri tespit ederek bir iskelet oluşturur. Bu iskeleti çevresi ile uyumlu hale getirerek, Şehrin dokusuna uygun gerekli parametrelere (cephe, yükseklik, inşaat alanı, gerekli yol ve sokaktan yapının çekme mesafeleri, malzeme vs. uyumlu) ve teknik detaylara göre yapıyı tasarlar.

Peki Mimarlık nedir? Mekanları dizayn etme durumudur. İnsanların yaşamasını kolaylaştırmak ve mekan ihtiyacını karşılamak için gerekli alanları, işlevsel gereksinmeleri teknik ve ekonomik olanaklarla bağdaştırarak estetik yaratıcılıkla inşa etme sanatı ve bilimidir.

Her sene bu gün için var olan sorunlara dikkat çekme amacı ile bir tema belirlenmektedir. 2017 senesinde Uluslararası Mimarlar Birliği (UIA), Dünya Mimarlık Günü çerçevesini “İklim Değişikliği Eylemi” olarak ilan etmişti. Bakalım bundan sonraki yıllarda tema ne olacak?

Mimar İle İlgili Şiirler

Mimar

Sensin en güzel yapıları
tasarlayarak yükselten…
Bana sorsaydılar eğer
hangi mesleği seçeceğimi
elbette ki söylerdim düşünmeden
ne olmak istediğimi hemen:
Mimar! ..
Ondan daha güzel meslek mi var!

Kim yapı onunki kadar güzel camileri
tarih boyunca…
Kim yaptı onunki kadar güzel köprüleri?
Ebette ki Mimar Sinan
Onun torunu olmakla bile
gurur duyuyor insan.

Fevzi Günenç

Mühendis ve Mimarlar

Hayal gücünü işleten, ruhu ile geliştiren
Zekâ ile birleştiren, mühendis ve mimarlardır

Closeby ReklamStore
Hesap kitap düstur eden, gece gündüz hiç demeyen
Bilime öncülük eden, mühendis ve mimarlardır

Projeye hayat veren, ayrıntıyı iyi bilen
Hizmet için hep üreten, mühendis ve mimarlardır

Eserleri gurur veren, ileriyi önce gören
Mesleğini kutsal bilen, mühendis ve mimarlardır

Doğa ile dost geçinen, sevgi ile bütünleşen
Çalışmayı hep borç bilen, mühendis ve mimarlardır

Cemalettin Turan

Yazar Hakkında

ÖĞRETMEN

22 yıllık öğretmenlik deneyimi bulunan Masal GAZİOĞLU'nun son projesi http://www.ogretmenogrenci.com/ sitesidir. Sitede de baş yazar olarak görev yapmaktadır.

Yorum Ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın