Ana sayfa » Dünya Çocuk Kitapları Haftası Ne Zaman?
BELİRLİ GÜN ve HAFTALAR

Dünya Çocuk Kitapları Haftası Ne Zaman?

Çocuk Kitapları Haftası, çocukların kitaplarının ve okuryazarlığının yaşam değiştirici olduğu inancından kaynaklanmıştır. Ülkemizde Çocuk Kitapları Haftası her yıl, Kasım ayının ikinci Pazartesi günü başlayan hafta tüm yurtta çeşitli etkinlikler ile kutlanmaktadır.

Dünya Çocuk Kitapları Haftası, çocukların kitaplarının ve okuryazarlığının yaşam değiştirici olduğu inancından kaynaklanmıştır. 1913’te Amerika İzcileri’nin kütüphanecisi olan Franklin K. Matthiews, çocuk kitaplarında daha yüksek standartları teşvik etmek için ülkeyi gezmeye başladı. Yayıncılar, kitapçılar ve kütüphaneciler tarafından tüm ilgili gruplar tarafından desteklenecek bir Çocuk Kitap Haftası oluşturmayı önerdi.

1944’te yeni kurulan Çocuk Kitap Konseyi Çocuk Kitapları Haftası’nın yönetiminden sorumluydu. 2008 yılında Dünya Çocuk Kitapları Haftası Kasım ayından Mayıs’a taşındı. O zaman, resmi olayları planlamak ve orijinal materyaller hazırlamak da dahil olmak üzere Dünya Çocuk Kitapları Haftası yönetimi, Çocuk Kitap Konseyi ’nin yardımsever kolu olan her çocuk okuyucu’ya aktarıldı.

30 Nisan-6 Mayıs tarihleri ​​arasında, ülke genelinde kitapçılar, kütüphaneler ve okullar, çocukların kitaplarını ve okuma sevincini anımsatan yoğun bir hafta süren etkinlikte yer almaktadırlar.

Ülkemizde Çocuk Kitapları Haftası her yıl, Kasım ayının ikinci Pazartesi günü başlayan hafta tüm yurtta çeşitli etkinlikler ile kutlanmaktadır. Çocuk Kitapları Haftası etkinliklerinde çocuk okurları, çocuk kitabı yazarları ile bir araya getiren imza günleri ile söyleşi saatleri düzenlenir. Masal, fıkra anlatma veya okuma, çizgi film ve eğitici film gösterisi, tekerleme, bilmece, resim yapma, oyun, çocuk tiyatrosu günleri gibi çocuklara yönelik kültürel etkinlikler gerçekleştirilir. Yeni çocuk kitaplarından oluşan sergiler açılır. İlköğretime giden çocuklar arasında kütüphaneyi ve kitapları konu alan şiir, kompozisyon, hızlı kitap okuma yarışmaları düzenlenir. Okuma, kitap ve kütüphane konularında olmak üzere film, slayt ve videolar gösterilir.

Dünya Çocuk Kitapları Haftası Şiirleri

Kitabım

Kitap en iyi arkadaş

Bana neyi sorsam söyler
Ne anlatsam en sonunda
Çalış, iyi, doğru ol der
Geceleri uyumaz o

Beni kaldırır erkenden
Okulum kadar güzeldir
Kitabı çok severim ben

Fazıl Hüsnü DAĞLARCA

Güzel Kitabım

Sayfaların bir pınar,
Bilgi sunar, nur sunar
Bütün içenler kanar,
Benim güzel kitabım.

Her sıkılan başvurur,
Gerçekler saklı durur.
Sende kaynar ışık, nur,
Benim güzel kitabım.

Bilgi, görgü hep sende,
Medeniyet sayesinde,
İşte yetiştim ben de,
Benim güzel kitabım.

İ.Hakkı TALAS

Kitap Diyor Ki

Mini mini çocuklarım
En değerli varlıklarım
Sayfam dolu bilgilerle
Sizi candan kucaklarım.

Çalışmaktan hiç yılmayın,
Derslerden geri kalmayın
Tekrar tekrar okuyun da
Çözümlerde yanılmayın.

Çok okuyan, çok şey bilir,
Çalışkanlar hep sevilir,
Uzaydaki yıldızlara
Üstün teknikle gidilir.

Sen ki bir Türk çocuğusun
Ulusun tek umudusun.
Eğer çokça çalışırsan
Ömür boyu hep mutlusun.

İbrahim ŞİMŞEK

Yazar Hakkında

ÖĞRETMEN

22 yıllık öğretmenlik deneyimi bulunan Masal GAZİOĞLU'nun son projesi http://www.ogretmenogrenci.com/ sitesidir. Sitede de baş yazar olarak görev yapmaktadır.

Yorum Ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın