Ana sayfa » Dünya Çocuk Günü Ne Zaman?
BELİRLİ GÜN ve HAFTALAR

Dünya Çocuk Günü Ne Zaman?

Ekim ayının ilk pazartesi günü UNICEF tarafından “Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu” 1954 yılında aldığı bir kararla Dünya Çocuk Günü ilan edilmiştir.

Çocukların Refahı için Dünya Konferansı Cenevre’de 54 ülkenin katılımıyla 1925 yılında gerçekleşmiştir. Bu etkinlik sonrası Uluslararası Çocuk Günü kutlanması kararlaştırılmıştır. Özellikle bu konferansta yoksulluk, çocuk işçiliği, eğitim gibi dünya çocuklarının sorunlarına dikkat çekilmiştir. Bu önemli konferansın ardından bir çok ülke çocuklarının sorunlarına dikkat çekmek amacı ile belirledikleri bir günü Dünya Çocuk Günü olarak kutlamaktadırlar. Bu nedenle bu günü her devlet farklı günler de kutlamaktadır.

  • Ekim ayının ilk pazartesi günü UNICEF tarafından “Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu” 1954 yılında aldığı bir kararla Dünya Çocuk Günü ilan edilmiştir.
  • Dünya Çocuk günü için 1 Haziran tarihi 21 ülke tarafından en yaygın kutlanan tarihdir. 2018 yılında 1 Haziran Cuma gününe denk gelmektedir.
  • Türkiye Cumhuriyeti’nde ise 23 Nisan da kutlanmaktadır.
  • Dünya Çocuk Günü UNICEF tarafından Çocuk Haklarına dair Sözleşme’nin kabul edildiği bu günü olan çeşitli etkinliklerle kutlamaktadır. Bu etkinlikler 130 ülkeyi kapsamaktadır. Etkinlikler kapsamında çocukların yetişkinlerden görev devralmaları, yüksek profilli toplantılar ve diğer eylemler yer almaktadır. Amaçlanan, çocukların yaşamının kurtarılması, çocuk hakları için mücadele ve çocukların sahip oldukları potansiyeli gerçekleştirmeleri için çocukların kendilerine bir platform sunulmasıdır.

Türk Çocuk Hakları Bildirisi

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Bildirisi‘nin ışığı altında Türk Çocuk Hakları Bildirisi hazırlandı. Bu bildiri 28 Haziran 1963 günü UNESCO Türkiye Milli Komisyonu 7. Genel Kurulu’nda kabul edildi.

1- Bildiriye göre; her Türk çocuğu İyi bakım, iyi yetiştirilme ve çocuğa uygun bir eğitim, her yerde ilgi, sevgi ve yardım görme hakkına sahiptir. Resmi, özel her kurum, her yurttaş bu çocuk hakkını tanımak, eldeki olanaklarla onu gerçekleştirmek yükümlülüğündedir. Sıkıntı içinde bulunan çocuğun kurtarılmasına öncelik verilir.

2- Bildiriye göre; Hiç bir şekilde sömürülemez. Yaşı 16 dan küçük hiç bir çocuk okulundan alınarak hiç bir özel işde çalıştırılamaz.

3- Bildiriye göre; Her ana babanın görevi çocuğuna bakmak, onu en güzel şekilde yetiştirmekdir. Devlet orta dereceli öğrenime devam edemeyenlerin için  kurslar açar. Ebeveynlerin yeterli olmadığı durumlarda bu görev çocuğun birinci derece yakın akrabalarına ve devlete düşer.

4- Bildiriye göre; Milli Eğitim Bakanlığı, Belediye Başkanlığı ve muhtarlar İlköğrenimden sonra okullara devam etmeyenler için teknik, tarımsal bilgi ve beceri kazandıran kurslar açılması ve bu kurlardan çocukların yararlanması için işbirliği yapmakla yükümlüdür.

5- Bildiriye göre; ana baba ile birlikte devletin ve bu amaçla kurulmuş örgütlerin görevi sakat ve uyumsuz çocukların iyileştirilmeleri, yaşama zorluğu çeken çocukların kurtarılmaları, durumlarına uygun bir meslek için kendi yaşamlarını kazanacak derecede başarılı ve güçlü yetiştirilmelerini sağlamaktır.

6- Bildiriye göre; Çocukların korunması ile ilgili yasalar öncelikle hazırlanıp çıkarılmalı, geciktirilmeden uygulanmalıdır.

ATATÜRK’ÜN ÇOCUKLARLA İLGİLİ SÖZLERİ

* Çocuklarımıza geleceğin büyükleri gözü ile bakılmalı ve öyle muamele edilmelidir. Yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır: Çalışkan olmak.

* Kadınlarımızı hakiki bir ana görmek istiyorsak, onları erkeğinden fazla okutup yetiştirmeliyiz.

* Türk çocuğu ecdadını tanıdıkça, daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.

* Öğrenciye, her ne yaşta olursa olsun geleceğin büyüğü gözü ile bakılmalı ve öyle davranılmalıdır.

* Okul; genç kafalara, insanlığı, saygıyı, ulusu ve ülkeyi sevmeyi, bağımsız yaşamayı öğretir.

Çocuk İle İlgili Şiir

Ah Bir Çocuk Kalsam

Biz hep çocuk kalmalıydık aslında.
Üç taş, üç cam olmalıydı hayat.
En büyük kavgamız gazoz kapağından çıkmalıydı
ve en büyük acımız
öğretmenimizin başka şehre tayini olmalıydı.
Biz hep çocuk kalmalıydık aslında.
Büyümeğe özenmeliydik büyümeden…
İnsan dediğin,
yürüdükçe yorulan, yoruldukça ağlayan bir taş değil mi?
Çözmesi zor değil.
Sen ansın, yaşanan zaman…

Erhan Güleryüz

Yazar Hakkında

ÖĞRETMEN

22 yıllık öğretmenlik deneyimi bulunan Masal GAZİOĞLU'nun son projesi http://www.ogretmenogrenci.com/ sitesidir. Sitede de baş yazar olarak görev yapmaktadır.

Yorum Ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın