Ana sayfa » Doğadan ilham alarak yapılan icatlar
İCATLAR ve KEŞİFLER

Doğadan ilham alarak yapılan icatlar

Geçmişten günümüze hiç şüphesiz bir çok icat yaptı. Bu icatlar yaşamımızı günden güne kolaylaştırıyor. Peki bu icatlar yapılırken doğa ananın rolü oldu mu?

Yaratılışından beri İnsanoğlu dünyayı, hayatı tanımaya, keşfetmeye çalışmış; merak ya da ihtiyaçları doğrultusunda yeni yeni şeyler üretmiştir. insanların merakı ve ihtiyaçları tükenmediği sürece de bu keşif, icat ya da buluşlar da devam edecektir. Peki bu icatlar yapılırken doğa ananın rolü oldu mu?

Fermuar – Sinek


Fermuarı nerdeyse 100 yıldır kullanıyoruz. Ama bu dahice yapının, Sineğin ağzından esinlenilerek yapıldığın herhalde çok azımız biliyordur.

Radar – Yarasa


Neredeyse kör olan yarasalar,çevresiyle etkileşime girmek için etrafa ultrason denilen çok yüksek titreşimli ses dalgaları yayar. Bu sesler,çevreye çarpıp geri yarasaya döner. Bu şekilde yarasa etrafı hakkında bilgi sahibi olur.İşte radarda aynı prensiple çalışır.

Denizaltı – Nautilos balığı


Nautilos balığı, dalmak istediğinde vücudunda bulunan özel odacıkları su ile doldurur. Yüzeye çıkmak istediğinde ise, bu odacıkları ürettiği özel bir gazla doldurur. Denizaltılarda aynı prensiple çalışır. Tek fark, yüzeye çıkmak istediklerinde özel gaz üretmek yerine pompalarla suyu boşaltmaktır.

Palet – Balina


Balinalar, suda hareket etmek için geniş çift bölmeli yüzgeçlerini kullanır. Dalgıçların kullandığı palet, işte bu yapıdan esinlenilerek yapılmıştır. Bu sayede az güç kullanarak daha hızlı yüzebilmektedirler.

Eyfel Kulesi – Kemik

Eyfel kulesinin özel bir yapısı vardır. Binlerce demir parçası birbirine kemiktekine benzer bir biçimde tutturulmuştur. Bu sayede Eyfel Kulesi, bir kemik gibi sağlam ve hafiftir. (kendi ebatlarına göre)

Uçak – Akbaba


Yolcu uçagı tipindeki uçaklar, akbabalardan esinlenilerek yapılmıştır. Akbabaların kanatlarındaki özel aero dinamik yapı, taklit edilerek koca koca uçakların havada uçabilmesini sağlamıştır.

Yazar Hakkında

ÖĞRETMEN

22 yıllık öğretmenlik deneyimi bulunan Masal GAZİOĞLU'nun son projesi http://www.ogretmenogrenci.com/ sitesidir. Sitede de baş yazar olarak görev yapmaktadır.

Yorum Ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın