Ana sayfa » Atatürk’ün Ölüm Yıl Dönümü Ne Zaman?
BELİRLİ GÜN ve HAFTALAR

Atatürk’ün Ölüm Yıl Dönümü Ne Zaman?

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk 10 Kasım 1938’de karaciğer rahatsızlığı nedeniyle İstanbul’da hayata gözlerini yummuştur; Atatürk'ün Ölüm Yıl Dönümü 10 Kasım'dır.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk 10 Kasım 1938’de karaciğer rahatsızlığı nedeniyle İstanbul’da hayata gözlerini yummuştur; Atatürk’ün Ölüm Yıl Dönümü 10 Kasım’dır.

Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanıydı. Türklerin babası anlamına gelen ‘Atatürk’ ismi ona hükümet tarafından verildi. 1923’te 1923’te ölünceye kadar Türkiye Cumhurbaşkanı olarak görev yaptı. Atatürk 1881’de Selanik adı verilen Selanik’te bir kasabada doğdu. Selanik, Atatürk’ün doğduğu Osmanlı İmparatorluğu’nun bir parçasıydı. 12 yaşında Atatürk, askeri okula katıldı. Daha sonra 1905’te mezun olduğu İstanbul’da bulunan Askeri Akademiye gitti.

Kariyeri Osmanlı İmparatorluğu’nun askeri subayı olarak başladı. 1911 yılında, İtalyanlara karşı savaşmak için Libya’da görev yaptı. Ayrıca 1912’de başlayan ve 1913’te sona eren Balkan savaşlarına da katkıda bulundu. Atatürk, 1915’te Çanakkale Boğazı’na karşı isyan ederken kariyerini de geliştirdi. Daha sonra 1914 yılında albay oldu.

1914 yılında Mustafa Kemal, Gelibolu Muharebesi’nde 19. bölümün komutası ve örgütlenmesi sorumluluğunu üstlendi. Müttefiklerin saldırıya geçeceği pozisyonu bekledi ve sonuç olarak bir cephe komutanına terfi etti. 1916 yılına kadar Edirne’de görev yaptı. 1917’de, yeni bir ordu kurmayı reddettikten sonra ikinci ordunun komutan subaylığına terfi etti. Aynı yıl Fevzi Paşa’nın yerini aldı ve Alman generali oldu. Atatürk’ün Osmanlı askerinde sunduğu son hizmet, Osmanlı ordusunun güneyde dışarı çıktıklarında Türkiye’ye dönmesini sağlamaktı. 1918 yılında ordu çözüldü ve Mustafa Kemal Osmanlı İmparatorluğuna geri döndü.

1919 yılında Atatürk, Anadolu’da gerçekleşen milliyetçi bir devrime öncülük etti. Devrim galip Müttefikler tarafından yerleşmeye direnmek için düzenlenmiştir. Zafer kazanan müttefikler Smyrna’yı ele geçirmeyi amaçladı. Atatürk, Rumlara karşı zafer kazandığında Barış Anlaşması’nın değiştirilmesini sağlamıştır. Daha sonra, 1921 yılında Mustafa Kemal, Ankara’da geçici bir hükümetle geldi. 1922’de Osmanlı İmparatorluğu kaldırıldı. 1923’te Türkiye bir cumhuriyet oldu. Mustafa Kemal ilk cumhurbaşkanı oldu. Atatürk, 1945’e kadar çatışmasız bir parti rejimi yarattı. Başkan olarak milletinin siyasi ve sosyal bir yeniden örgütlenmesini kurdu.

Reformlardan bazıları İslami kurumların ortadan kaldırılması, Latin yazılarının tanıtılması ve kadınların özgürleştirilmesiydi. Aynı zamanda komşu devletlerle güçlü ilişkiler kurdu. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk 10 Kasım 1938’de Karaciğer Sirozu’ndan öldü.

 

Atatürk’ün Ölümü

Atamın öldüğü gün,
Bir başkaydı bulutlar.
Genç ihtiyar hep üzgün,
Tükenmişti umutlar.

Masmavi Karadeniz,
Hırçındı, kabarmıştı.
Gündüz gözü, gök, deniz,
Sanki de kararmıştı.

Kuşlar bile mahzundu
Gözü yaşlı göklerde
Artık hüzün taht kurdu
Gam yüklü yüreklerde.

Bıraktı ardı sıra,
Milyonlarca evladı.
Bütün yürekler yara,
Gözlerde kan ağladı.

Bir destan böyle bitti
Dönmedi artık geri.
Kendisi öldü gitti
Kaldı büyük eseri.

Kasım Kaplan

 

Atatürk

Düşmanların elinden,
Sen kurtardın vatanı.
En yükseklere diktin,
Şanlı Türk bayrağını.

Adını ve şanını,
Bütün dünya biliyor.
Masum olan milletler,
Hep izinden gidiyor.

Sen, Türk için her zaman,
En büyük kahramansın.
Damarlarımızda akan,
Eşsiz, asil bir kansın.

Birkan Soylu

Yazar Hakkında

ÖĞRETMEN

22 yıllık öğretmenlik deneyimi bulunan Masal GAZİOĞLU'nun son projesi http://www.ogretmenogrenci.com/ sitesidir. Sitede de baş yazar olarak görev yapmaktadır.

Yorum Ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın