Ana sayfa » Ankara’nın Başkent Oluşu Ne Zaman?
BELİRLİ GÜN ve HAFTALAR

Ankara’nın Başkent Oluşu Ne Zaman?

TBMM'de 13 Ekim 1923'te tek maddelik bir yasa kabul edilmiştir. Bu yasa ile Ankara, yeni devletin başkenti olmuş ve böylece devlet merkezinin İstanbul olacağı yolundaki karmaşaya son verildiği gibi, Cumhuriyetin ilanı için de bir adım atılmıştır.

Ankara 13 Ekim 1923 tarihinde Başkent olmuştur. Ankara’nın Başkent oluşunu kısaca özetleyelim.

1.Dünya Savaşı sonunda düşman devletleri yurdumuzu işgal etmiştir. Bunun üzerine Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919’da, Samsun’da Anadolu topraklarına ayak basarak Milli Mücadele’yi başlattı. Amasya, Erzurum, Sivas gibi çeşitli şehirlerde Kurtuluş Savaşı hazırlığı yaptı. O zamanlar Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti İstanbul idi. Ankara ise Anadolu’nun ortasında yer almaktaydı, savaş cephelerine eşit uzaklıkta bir kentti. Savaşın yönetimi ve haberleşme, Ankara’dan kolaylıkla yürütülürdü. Ankara tarih boyunca, stratejik yollar üzerinde ve geçilmesi zorunlu olan bir kentti.

İstanbul şehri 23 Eylül 1923 tarihinden sonra TBMM tarafından Lozan Barış Antlaşması’nın onaylanmasından sonra tahliye edilmeye başlanmıştır. 6 Ekim 1923 tarihinde İstanbul’un yabancı işgal kuvvetleri tarafından boşaltılması tamamlanmıştır.

İstanbul’dan yabancı işgal kuvvetlerinin ayrılması ile hükümet merkezi arayışları başlamıştır. İsmet Paşa (İnönü) hükümet üyesi olmakla beraber, Ankara’nın başkent oluşunu öngören önergeyi 9 Ekim 1923’te on dört arkadaşı ile birlikte, Malatya Milletvekili olarak TBMM’ne vermiştir. İsmet Paşa, Ankara’nın hükümet merkezi olması konusunu acil bir sorun olarak görmekte ve Lozan’dan itibaren zihnine yerleşmiş bulunduğunu ifade etmektedir. İsmet Paşa’ya göre, Ankara’nın başkent olarak seçilmesi iç ve dış çeşitli sebeplere dayanmaktadır.

TBMM’de 13 Ekim 1923’te tek maddelik bir yasa kabul edilmiştir. Bu yasa ile Ankara, yeni devletin başkenti olmuş ve böylece devlet merkezinin İstanbul olacağı yolundaki karmaşaya son verildiği gibi, Cumhuriyetin ilanı için de bir adım atılmıştır. Bu, aynı zamanda Milli Mücadele’nin başından beri uygulanan Ankara’nın İstanbul’a hakim olacağı esasının bir sonucu idi.

Ankara başkent olduktan sonra kısa sürede büyüdü, gelişti. Bugün modern bir kent haline gelen Ankara, hükümet merkezi olarak saygın bir yer, uluslararasında güçlü bir ad oluşturmaktadır. Ankara, Türkiye’nin başkenti ve en kalabalık ikinci ilidir.

Ankara’nın Başkent Oluşu her yıl ülkemizde çeşitli etkinlikler ile çoşku ile kutlanmaktadır. Başkent’teki programlar Anıtkabir ziyaretiyle başlamaktadır.

Ankara’nın Başkent Oluşu İle İlgili Şiir

ANKARA MARŞI
Ankara, Ankara, güzel Ankara,
Seni görmek ister her bahtı kara.
Senden yardım umar her düşen dara,
Yetersin onlara güzel Ankara.

Burcuna göz diken, dik başlar insin,
Türk gücü orada her zoru yensin,
Yoktan var edilmiş ilk şehir sensin,
Varolsun toprağın, taşın Ankara.

Halil Bedii YÖNETKEN

Yazar Hakkında

ÖĞRETMEN

22 yıllık öğretmenlik deneyimi bulunan Masal GAZİOĞLU'nun son projesi http://www.ogretmenogrenci.com/ sitesidir. Sitede de baş yazar olarak görev yapmaktadır.

Yorum Ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın