Ana sayfa » Ahilik Kültür Haftası Ne Zaman?
BELİRLİ GÜN ve HAFTALAR

Ahilik Kültür Haftası Ne Zaman?

Ahilik, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde Anadolu’da yaşayan halkın sanat, ticaret, ekonomi gibi çeşitli meslek alanlarında yetişmelerini sağlayan, onları ahlaki yönden yetiştiren, çalışma yaşamını iyi insan meziyetlerini esas alarak düzenleyen bir örgütlenmedir.

Ahilik, kelime olarak incelediğimizde, Arapça ““kardeş/ kardeşim” anlamına gelen “Ahî” kelimesinden gelmektedir. Kısaca;sanat, ticaret ve mesleğin, olgun kişilik, ahlak ve doğruluğun iç içe girmiş bir alaşımıdır. Esnafların yardımlaşması ve birlikte hareket etmesi öngörülmüştür. Hacı Bektaş-ı Veli’nin tavsiyesi doğrultusunda Ahi Evran tarafından kurulmuştur.

Ahiligin gunluk hayata dair kendine ozgu bazi gorgu kurallari vardir. Yemek sırasında; sağ dizin yukari, sol ayagin asagida durmasi, lokmanin ciğnenmesi, yemegi dokmemek, lokma agizda konusmamak, baskasinin tabagina bakmamak, ekmekten isirip birakmamak, yemek suyuna ekmek banmamak, sumkurmemek, agiz saplatmamak, yemekten kalkinca el yikamak guzel edeptendir.

Ahilik Kültür Haftası 8-12 Ekim tarihleri arasında kutlanmaktadır.

Geçmişi Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine dayanır. Bu bir örgütlenmedir. Anadolu’da yaşayan halkın sanat, ticaret, ekonomi gibi çeşitli meslek alanlarında yetişmelerini sağlar. Halkı ahlaki yönde yetiştirip, çalışma yaşamını iyi insan meziyetlerini esas alarak düzenler. Ahiliğin kendi kural ve kurulları vardır.

Ahilik felsefesi, esasları 12.Yüzyılda Kırşehir’de ortaya çıkmıştır. Daha sonra tüm Anadolu’ya dağılmış, izleri bugüne dek süregelmiş kültürel, sosyal ve ekonomik bir oluşumdur. Sosyal, ekonomik, siyasal, askeri ve kültürel yanları da bulunan bir dünya görüşüdür.

Ahilik Teşkilatı’nın Sonuçları

  • Ahilik sayesinde ahlaki ve dini yapı korunmuştur.
  • Türk sanatkarları ve esnafları arasında sağlanan birlik sayesinde önemli bir güç haline gelmiştir.  bozulduğu zamanlarda (örneğin Moğol İstilası) kendi otoritesini yürütmüştür.
  • Bu oluşum Anadolu’da köylere kadar yayılmıştır. Bu da Anadolu’nun daha kısa sürede Türkleşip İslamlaşmasını sağlamıştır.
  • Göçebe Türkmenler yerleşik hayata geçirilerek hem İslami uyum kolaylaşmış, hem de Türk şehirciliği hız kazanmıştır.
  • 13.yy’ın ikinci yarısına kadar çoğunlukla gayrimüslimlerin Türk olmayan yerli halkın elindeki sanat ve ticaret işlerine Türkler de katılmış ve canlılık kazandırmıştır.

Osmanlı Devleti’nin bünyesinde bütün bu hizmetleri yapmış, san’at ve ticaret hayatını Osmanlı’nın maddi ve manevi yapısına göre düzenlemiş olan Ahilik teşkilatı, diğer kıymetli müesseseler gibi bilhassa İngiltere’nin desteklediği Mustafa Reşid Paşa tarafından hazırlanan Tanzimat fermanı ile büyük bir sarsıntı geçirmiştir. Teşkilat ortadan silinmek tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır. Ancak Osmanlı’da derin izler bırakan bu müessese, eski parlaklığı ile olmasa da devam etmiştir.

Bu bağlamda bizlere düşen görev, bu kültürü ve geleneğe sahip çıkılması ve yaşatılmasıdır.

Yazar Hakkında

ÖĞRETMEN

22 yıllık öğretmenlik deneyimi bulunan Masal GAZİOĞLU'nun son projesi http://www.ogretmenogrenci.com/ sitesidir. Sitede de baş yazar olarak görev yapmaktadır.

Yorum Ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın