GÜNCEL HABERLER

Ağustos’ta yaş şartını dolduracak olan öğretmenin emekli olabilme imkanı var mı?

Haziran 2008’de 25 yıllık hizmet süremi tamamlamakla birlikte yaş sürem olan 47 yaşımı doldurmam 10 Ağustos 2008 tekabül ediyor.Bu tarihte de öğretmenlerin emeklilik işlemleri yapılmıyor. Bu şartlar içinde emekli olabilmemin bir yolu var mı?Teşekkür ederim.

3797 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat Ve Görevleri Hakkında Kanunun Ek 1 inci maddesi hükmüne göre (1 );
“Son bir yıllık sürenin en az yarısında Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına ait bir kadroda bulunup emeklilik hakkını kazananlardan (son bir yıl içerisinde istifa etmiş veya müstafi sayılmış olanlar dahil), emekliliklerini isteyenlerin emeklilik işlemlerinin haziran ve temmuz ayları içerisinde yapılacağı,

“Haziran ve Temmuz ayları dışında emeklilik işlemi yapılabilmesi için ise görev yapılan il sınırları içerisinde emeklilik talebinde bulunan personelin sınıf ve branşında öğretmen fazlasının bulunması ve Milli Eğitim Bakanlığının uygun görmesine,”
bağlı tutulmuştur.

5434 sayılı T.C. Emekli Sandığı Kanunu hükümlerine göre emekliliğe hak kazanabilmeniz için 25 hizmet yılınız ile tabi olduğunuz yaşın dolumunu birlikte yerine getirmeniz gerekeceğinden, bu düzenlemeye göre yapılacak bir işlem görülmemektedir.

Bu durumda emekliye ayrılabilmeniz için;
– 2009 yılı Haziran veya Temmuz ayına kadar beklemeniz,
– Ya da 2008 yılı içerisinde emekliyle ayrılabilmeniz için ise bulunduğunuz il sınırları içerisinde sınıf ve branşınızda öğretmen fazlasının bulunması ve Milli Eğitim Bakanlığının uygun görmesi,
halinde söz konusu olacaktır.

( 1) 3797 S.K. Ek Madde 1 – (Ek: 3/4/1998 – 4359/13 md.) Son bir yıllık sürenin en az yarısında Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına ait bir kadroda bulunup emeklilik hakkını kazananlardan (son bir yıl içerisinde istifa etmiş veya müstafi sayılmış olanlar dahil), emekliliklerini isteyenlerin emeklilik işlemleri haziran ve temmuz ayları içerisinde yapılır. Bu aylar dışında emeklilik işlemi yapılabilmesi için görev yapılan il sınırları içerisinde emeklilik talebinde bulunan personelin sınıf ve branşında öğretmen fazlasının bulunması ve Milli Eğitim Bakanlığının uygun görmesine bağlıdır.

Yorum Ekle

YORUM BIRAKIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Most Popular

To Top