Ana sayfa » 4 Nisan Nato Günü
BELİRLİ GÜN ve HAFTALAR

4 Nisan Nato Günü

Her yıl 4 Nisan, NATO Günü olarak üye ülkelerde kutlanır. NATO Gününde, NATO'nun kuruluşu, organları, amacı ve çalışmaları anlatılır.

Nato Günü ne zaman kutlanır? Nato Gününün önemi, Nato Günü ile ilgili yazı. NATO’nun 28 üye devletinin isimleri ve katılım tarihleri.

Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü anlamına gelen North Athlantic Treaty Organization olarak yazılan İngilizce aslındaki sözcüklerin kısaltılmış şeklidir.

Uluslararasında sık kullanılan bu kısaltılmış biçim artık bir kısaltma olmaktan çıkmış, kendine özgün anlamı olan bir sözcük gibi kullanılmaya başlanmıştır.Uluslararası bir kuruluştur. Birleşmiş Milletler Örgütü’ne üye bazı uluslar 1949 yılında kendi aralarında yeni bir birleşme ve dayanışma örgütü kurdular.

Birleşmiş Milletlere üye olan bazı milletler 1949 yılında kendi aralarında savunma amaçlı yeni bir birleşme ve dayanışma örgütü kurdular.

Bu milletler; Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Fransa, İngiltere, İzlanda, Hollanda, Belçika, İtalya, Danimarka, Norveç ve Portekiz’dir. Türkiye, NATO’ya 1952 yılında girdi. Daha sonra Yunanistan, Batı Almanya ve İspanya örgüte katıldılar. 1999 yılına kadar NATO’ya başka üye kabul edilmedi. 1999 yılından 20009 yılına eski Doğu bloku ülkeleri olan ülkelerinde katılımı ile NATO büyük bir üstünlük sağlamıştır. Üye olan ülkeler sırası ve tarihleri ile 12 Mart 1999 tarihinde Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Polonya.  29 Mart 2004 yılında Bulgaristan, Estonya, Litvanya, Letonya, Romanya, Slovakya ve Slovenya. Son olarak 1 Nisan 2009 tarihinde Arnavutluk ve Hırvatistan’ın da katılımı ile üye ülke sayısı 28’e çıkmıştır.

Üye ülkeler tarafından savunma amacı ile kurulmuş olan bir örgüttür. Üye devletlerin birinin saldırıya uğraması durumunda öbürleri saldırgan ülkeye karşı işbirliği içinde savaşmayı kabul etmişlerdir. Üye devletler birbirlerini korur ve kollarlar. Bu amaçla işbirliği yaparlar. NATO’nun amacı; barış düzenini uluslararası güvenliği, sosyal gelişmeyi, üye ulusların özgürlüğünü korumak olarak özetlenebilir. NATO amacına ulaşmak için çalışmalarını belli bir düzen içinde yürütür.

NATO’nun çalışma organları ve görevleri şunlardır:

  • NATO Konseyi:  Üye ülkelerin sürekli temsilcilerinden ya da dışişleri bakanlarından oluşur. NATO Genel Sekreterinin başkanlık ettiği bu toplantılarda ekonomik, askeri, siyasal, kültürel konular görüşülür.

  • Sekreterya: Genel Sekreter ve yardımcılarından oluşur. Görevi NATO’nun günlük işlerini yürütmektir.
  • Askeri Komite: NATO’ya üye ülkelerin genel kurmay başkanlarından oluşur. Askeri Komite NATO Konseyine bağlıdır. Askeri bakımdan en yüksek kuruldur. Bu kurulda savunma sorunları görüşülür. Komite içinde Daimi Grup adı ile anılan üçlü bir grup vardır. Bu grup yürütme organı işlevini görür. Görevi NATO Komutanlarına gerektiğinde emir vermektir.

NATO’nun dört büyük komutanlığı vardır. Bunlar:

  1. Avrupa Yüksek Komutanlığı,
  2. Atlantik Yüksek Komutanlığı,
  3. Manş Komitesi Komutanlığı,
  4. Amerika, Kanada Bölgesi Komutanlığıdır.

Her yıl 4 Nisan, NATO Günü olarak üye ülkelerde kutlanır. NATO Gününde, NATO’nun kuruluşu, organları, amacı ve çalışmaları anlatılır.

Yazar Hakkında

ÖĞRETMEN

22 yıllık öğretmenlik deneyimi bulunan Masal GAZİOĞLU'nun son projesi http://www.ogretmenogrenci.com/ sitesidir. Sitede de baş yazar olarak görev yapmaktadır.

Yorum Ekle

Yorum göndermek için buraya tıklayın